Vicecampioana Ingolstadt, eliminată din Liga Campionilor

Vicecampioana Germaniei la hochei pe gheață, ERC Ingolstadt, a fost eliminată din Liga Campionilor. Un alt club bavarez vrea să se descurce mai bine miercuri.

Antrenorul principal al lui Ingolstadt, Mark French, urmărește meciul..aussiedlerbote.de

Vicecampioana Germaniei la hochei pe gheață, ERC Ingolstadt, a fost eliminată în 16-imile de finală ale Ligii Campionilor. Remiza 3:3 (1:2, 0:0, 2:1) obținută în Suedia împotriva celor de la Växjö Lakers nu a fost suficientă pentru ca bavarezii din Bavaria Superioară să întoarcă rezultatul general în favoarea lor. Înfrângerea cu 4-1 din prima manșă s-a dovedit a fi o povară prea grea.

După golurile marcate de Kalle Kossila (minutul 9) și Dylan McLaughlin (20), suedezii au trecut din nou în avantaj după prima repriză, dar Ingolstadt a dat lovitura prin Maury Edwards (15). După o a doua repriză fără goluri, Ingolstadt a preluat conducerea cu 3:2 în ultima repriză, prin golurile lui Mathew Bodie (43') și Philipp Krauß (46') și a mai avut speranțe înainte ca Ludvig Nilsson (58') să egaleze.

Astfel, Växjö Lakers a avansat în turul următor, în timp ce Ingolstadt a fost din nou eliminată în primele etape ale turneului, la fel ca în sezonul 2015/16.

Între timp, campioana ERC Red Bull Munchen s-a calificat în 16-imile de finală împotriva campioanei Elveției, Genève-Servette HC, și țintește un loc în sferturile de finală după victoria cu 3-2 din prima manșă.