VC Wiesbaden în sferturile de finală: victorie cu Istanbul

Voleibaliștii de la VC Wiesbaden au ajuns în sferturile de finală ale CEV Challenge Cup. Miercuri seara, în manșa secundă a 16-imilor de finală de la Wiesbaden, hessenii s-au impus cu 15:11 în "Golden Set" în fața reprezentantei Turciei, Galatasaray Istanbul. Istanbul a condus cu 3:2 (25:20,...

Jucători de volei pe minge. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa Challenge - VC Wiesbaden în sferturile de finală: victorie cu Istanbul

Voleibaliștii de la VC Wiesbaden au ajuns în sferturile de finală ale CEV Challenge Cup. Miercuri seara, în manșa secundă a 16-imilor de finală de la Wiesbaden, hessenii s-au impus cu 15:11 în "Golden Set" în fața reprezentantei Turciei, Galatasaray Istanbul. Istanbul a condus cu 3:2 (25:20, 22:25, 21:25, 25:18, 16:14) după cinci seturi. Cum VCW se impusese și în prima manșă cu 3:2 la favoriți, un set al șaselea scurtat trebuia să decidă cine va evolua.

Vizitatorii s-au impus inițial în meciul strâns și foarte disputat și au luat primul set. VCW nu s-au lăsat descurajați și au trecut de Istanbul în următoarele două seturi. După ce au egalat la 2:2, setul al cincilea a trebuit să fie decis, la fel ca în prima manșă. Și aici a fost strâns până la final, iar tensiunea a fost greu de depășit. Turcii au avut nervii mai tari. Wiesbaden a avut o prestație de excepție în "setul de aur", iar când Izabella Rapacz a marcat punctul decisiv, a fost o mare bucurie.