VC Wiesbaden câștigă prima manșă a 16-imilor de finală la Istanbul

Mâinile pe minge..aussiedlerbote.de

Voleibalistele de la VC Wiesbaden și-au creat o poziție bună de start înaintea manșei a doua a 16-imilor de finală din CEV Challenge Cup. Joi seară, în prima manșă, hessenii s-au impus cu 3:2 (25:22, 25:16, 25:27, 21:25, 15:13) pe terenul reprezentantei Turciei, Galatasaray Istanbul. Meciul decisiv pentru un loc în sferturile de finală va avea loc la Wiesbaden, pe 6 decembrie.

Wiesbaden a ratat un succes clar după un start în forță. Vizitatorii au jucat cu concentrare în primele două reprize și au luat un avantaj meritat de 2:0 la seturi. Semnele indicau, de asemenea, o victorie categorică în setul al treilea. Cu toate acestea, după ce a condus cu 23:19, nu s-a reușit mare lucru. O minge de meci a fost de asemenea ratată la 24:23. Aceasta și-a luat revanșa. Echipa turcă a intrat apoi din ce în ce mai bine în meci, luând setul al patrulea și forțând VCW în tie-break. Echipa de volei din Bundesliga a dat dovadă de nervi puternici în tie-break.