VC Bitterfeld-Wolfen ratează un loc în semifinalele Cupei

Mingile de volei zac la grămadă..aussiedlerbote.de

Echipa de volei VC Bitterfeld-Wolfen a ratat calificarea în semifinalele Cupei DVV. Echipa din Saxonia-Anhalt a pierdut sâmbătă, după 81 de minute de joc, meciul de pe terenul rivalei din Bundesliga, SG Lüneburg, scor 1:3 (12:25, 25:22, 12:25, 17:25) și nu a reușit astfel să își ia revanșa pentru înfrângerea cu 0:3 suferită în meciul din Bundesliga, disputat acasă, în urmă cu șase zile.

După ce au pierdut categoric primul set, oaspeții s-au îmbunătățit și au transformat un deficit de 3:7 într-un avantaj de 18:14 în setul secund și și-au menținut avantajul. Cu toate acestea, Lüneburghezii nu au lăsat egalarea cu 1:1 să-i scoată din ritm și și-au jucat superioritatea individuală în următoarele două reprize. Yann Niclas Böhme, care a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului, a transformat a doua minge de meci pentru gazde.