VC Bitterfeld-Wolfen învinge pe Königs-Wusterhausen

Voleibaliștii de la VC Bitterfeld-Wolfen au pus capăt seriei negative. Echipa promovată s-a impus cu 3:1 (25:13, 25:17, 22:25, 25:23) pe terenul ultimei clasate, Energiequelle Netzhoppers Königs-Wusterhausen, vineri seara, și a sărbătorit un nou succes după trei înfrângeri la rând.

Volei - VC Bitterfeld-Wolfen învinge pe Königs-Wusterhausen

Voleibalistele de la VC Bitterfeld-Wolfen au pus capăt seriei negative. Echipa nou promovată s-a impus cu 3:1 (25:13, 25:17, 22:25, 25:23) pe terenul ultimei clasate Energiequelle Netzhoppers Königs-Wusterhausen, vineri seara, și a sărbătorit un nou succes după trei înfrângeri la rând.

După 102 minute, Christopher Visgitis, care a fost distins drept cel mai valoros jucător, a transformat prima minge de meci pentru oaspeți. Elevii antrenorului Alessandro Lodi au urcat temporar pe locul șase cu a patra victorie a sezonului.

Echipa din Bitterfeld și-a dominat clar adversarii în primele două seturi. Apoi, firul s-a rupt. Netzhopperii au redus deficitul la 1:2 și aveau deja un avantaj de 18:14 în setul al patrulea, dar au căzut în urmă cu 22:23 după o serie de greșeli inutile. Cu o ultimă repriză strălucitoare, echipa din Bitterfeld a îndepărtat amenințarea unui al cincilea set și și-a asigurat victoria cu trei puncte la rând.