Ușurare la Wolfsburg: "Un pas mic, nu unul mare"

VfL Wolfsburg a depășit, pentru moment, mica criză din Bundesliga. Au înregistrat a doua victorie în doar 26 de zile împotriva celor de la Leipzig.

Jucătorii de la Wolfsburg aplaudă după meci..aussiedlerbote.de

După cinci meciuri fără victorie, VfL Wolfsburg a obținut în sfârșit o nouă victorie în Bundesliga. Antrenorul Niko Kovac a fost ușurat corespunzător după victoria cu 2:1 (1:0) obținută sâmbătă împotriva RB Leipzig, participantă la Liga Campionilor.

"A fost o victorie obținută cu pasiune - dar una fericită. Mai ales că am avut un portar în Koen Casteels, care a avut o prestație de clasă mondială astăzi. Ai nevoie de asta în situația în care am fost", a declarat Kovac. "Din punct de vedere fotbalistic, se poate mult mai bine. Dacă ne luăm după statistici, am fi pierdut astăzi. Dar "dacă", "și" și "dar" nu contează. Este un pas mic, nu unul mare. Victoria a fost importantă. Ne bucurăm și de asta".

Wolfsburg a preluat conducerea prin Jonas Wind în minutul 9. După aproximativ 20 de minute, Leipzig a fost net superioară până la fluierul final. Cu toate acestea, la doar 14 minute după ce Yussuf Poulsen a făcut 1:1 (52'), golul norocos al lui Wolfsburg a fost marcat de brazilianul Rogerio (66').

Cu exact 25 de zile mai devreme, VfL se impusese deja cu 1-0 în fața lui Leipzig în Cupa DFB. "Wolfsburg nu pare să fie pe placul nostru în acest moment", a declarat antrenorul RB, Marco Rose. "Sunt foarte supărat pentru ceea ce am obținut astăzi aici: nimic!".