Urșii polari vor să își "continue fără probleme" parcursul de succes

Lucrurile au mers surprinzător de bine până acum pentru echipa din capitală în actualul sezon DEL. După pauza internațională, liderul campionatului vrea să se bazeze pe performanțele recente și puternice de la Augsburg

Antrenorul principal Serge Aubin de la Eisbären Berlin urmărește meciul..aussiedlerbote.de

Eisbären Berlin vrea să-și confirme forma bună din ultima perioadă după pauza din Cupa Germaniei din Liga Germană de Hochei pe Gheață (DEL) și să-și consolideze avansul în fruntea clasamentului. "Vrem să continuăm fără probleme așa cum am făcut-o înainte de pauză", a declarat miercuri jucătorul echipei naționale Tobias Eder, în perspectiva meciului de la Augsburger Panther de joi seara (19.30, în direct pe Magentasport).

"Cred că lucrurile arată foarte bine până acum", a lăudat atacantul, dar a subliniat și faptul că au doar trei puncte avans față de rivalii lor direcți. "De aceea trebuie să continuăm să călcăm pe accelerație și nu ne putem culca pe lauri după primele 18 meciuri".

Cu toate acestea, liderii se deplasează la Augsburg cu probleme de personal în atac: pe lângă Ty Ronning și Lean Bergmann, accidentați pe termen lung, berlinezii vor trebui să se descurce și fără Eric Hördler și cel mai bun marcator al lor, Zach Boychuk. Canadianul, care a marcat deja zece goluri în acest sezon, a fost suspendat pentru un meci de campionat de către DEL pentru un control neautorizat în recenta victorie cu 4:1 la Ingolstadt.

"El este o parte importantă a echipei noastre, dar acum ceilalți băieți trebuie să intervină și să o facă împreună", a declarat antrenorul Serge Aubin. Joi, Patrice Cormier va prelua rolul lui Boychuk între Marcel Noebels și Leonhard Pföderl în prima linie de atac.