Următorul eșec pentru Nürnberg: eliminare în Cupă la Kaiserslautern

După două înfrângeri în divizia a 2-a, Nürnberg nu reușește să se reabiliteze în Cupa DFB. La Kaiserslautern, două goluri primite în ultimele etape au dus la eliminarea echipei.

Jan Gyamerah (l) de la Nürnberg în acțiune împotriva lui Jan Elvedi de la Kaiserslautern. Foto:.aussiedlerbote.de

Fotbal - Următorul eșec pentru Nürnberg: eliminare în Cupă la Kaiserslautern

1. FC Nürnberg a fost eliminată în 16-imile de finală ale Cupei DFB. Franconienii au pierdut cu 2-0 (0-0) în deplasare cu 1. FC Kaiserslautern și au suferit următorul eșec după două înfrângeri grele în a 2-a Bundesliga. Richmond Tachie (minutul 75) și Ragnar Ache (minutul 78) au marcat golurile gazdelor, marți seara, în fața a 48.389 de spectatori, pe stadionul Fritz Walter. "Clubul" a rămas inofensiv, mai ales în ofensivă, și a devenit astfel ultimul club bavarez rămas în viață care se retrage din Cupa DFB.

Lauter a meritat să câștige confruntarea dintre cele două cluburi de tradiție și i-a oferit noului său antrenor, Dimitrios Grammozis, un debut ideal. FCK revine în sferturile de finală ale Cupei pentru prima dată în ultimii zece ani.

În prima repriză, fanii au asistat la un meci la un nivel scăzut, ambele echipe concentrându-se în principal pe o apărare sigură. Acest lucru a fost de înțeles, mai ales din punctul de vedere al celor de la Nürnberg, după recenta înfrângere cu 4-1 la Karlsruhe și înfrângerea dezastruoasă cu 5-0 acasă cu Fortuna Düsseldorf din weekend.

Kaiserslautern a fost echipa mai activă, dar a încercat adesea să înscrie din linia a doua. Christian Mathenia, de la Nürnberg, a salvat o lovitură de la Marlon Ritter după 21 de minute. Vizitatorii antrenorului Cristian Fiél au fost și mai puțin periculoși în fața porții.

Acest lucru s-a schimbat după reluare. O lovitură de cap a lui Daichi Hayashi, după un corner executat de Taylan Duman, a fost respinsă de pe linie de portarul lui Kaiserslautern, Julian Krahl (51'). Jocul s-a aplatizat din nou după aceea, însă, fără aproape nicio ocazie mare de gol de ambele părți. Formația din Palatinat a decis apoi meciul cu o dublă reușită în succesiune rapidă. Mai întâi, Tachie a marcat după o pasă de la Jean Zimmer. Tachie l-a servit apoi pe Ache, care a marcat al doilea gol.

Grupa 1. FC Kaiserslautern Grupa 1. FC Nürnberg Date despre Cupa DFB Istoria Cupei 1. FC Kaiserslautern