Următorul eșec: Kaiserslautern pierde și în fața lui Kiel

Holstein Kiel se descurcă bine în divizia a 2-a și face puncte și la temutul Betzenberg. Criza de la FCK devine din ce în ce mai acută.

Tymoteusz Puchacz (dr) de la Kaiserslautern și Timo Becker de la Kiel se luptă pentru minge..aussiedlerbote.de

1. FC Kaiserslautern este în continuare în picaj în cea de-a 2-a Bundesliga. Clubul din Palatinat a pierdut duminică, în etapa a 14-a, cu 3-0 (0-2) în fața lui Holstein Kiel, echipă care urcă tot mai mult în clasament. În timp ce Kiel se află acum pe locul trei în clasament, cu 26 de puncte, Palatinate alunecă tot mai mult în josul clasamentului, după ce a obținut doar un punct în ultimele cinci meciuri. Cu 18 puncte, FCK este pe locul 11 și are doar cinci puncte avans față de Schalke 04, locul 16.

Golurile lui Kiel au fost marcate de Benedikt Pichler (minutul 16), Fiete Arp (minutul 44) și din nou Pichler (minutul 58). În fața celor 38.367 de spectatori de pe stadionul Fritz Walter, oaspeții au fost clar echipa mai bună pe tot parcursul meciului. Kaiserslautern a fost complet dezorganizată în apărare în unele momente, mai ales în prima repriză, și a fost bine servită cu un deficit de două goluri la pauză. Kiel ar putea fi beneficiarul săptămâna viitoare, când echipele de top St. Pauli și HSV se vor întâlni în derby-ul orașului Hamburg.