Următoarea lovitură de cupă: Saarbrücken păcălește Frankfurt

1. FC Saarbrücken nu a lăsat-o pe Eintracht Frankfurt să-i stea în cale în Cupa DFB și a ajuns în sferturile de finală.

Portarul lui Saarbrücken, Tim Schreiber, sărbătorește victoria. Foto:.aussiedlerbote.de

Fotbal - Următoarea lovitură de cupă: Saarbrücken păcălește Frankfurt

Favorita 1. FC Saarbrücken a dat următoarea lovitură de cupă și, după campioana en-titre Bayern Munchen, a eliminat din competiție și pe Eintracht Frankfurt, finalista de anul trecut. Clubul din divizia a treia a învins miercuri, în turul 16-imilor de finală, formația din Liga Conferințelor cu 2:0 (0:0) și a ajuns în sferturile de finală pentru a noua oară în istoria clubului.

În fața a 15.903 spectatori, în Ludwigsparkstadion, care a fost arhiplină, Kai Brünker, în minutul 64, și Luca Kerber (78) au marcat golurile pentru outsideri, care vor primi o primă de aproximativ 1,7 milioane de euro pentru avansare. Asta înseamnă că cei din Saarland au câștigat deja peste trei milioane de euro în actuala competiție. Pe lângă pierderea meciului, dezamăgitoarea Eintracht l-a pierdut și pe Noel Futkeu, care a primit cartonașul roșu după o agresiune (83').

Așa cum era de așteptat, oaspeții au avut mai multă posesie la început, dar nu au putut face mare lucru cu ea. Hessiții, care au făcut patru schimbări față de recenta remiză cu 2-1 de la Augsburg, au fost mult prea impreciși în atac și nu au reprezentat niciun fel de amenințare.

După un sfert de oră, outsiderii au renunțat la reținere și au inițiat primele acțiuni de atac, în care apărarea lui Eintracht și-a dezvăluit unele slăbiciuni. După o apărare scurtă a portarului naționalei, Kevin Trapp, Kerber a avut avantajul în picioare, dar a trimis mingea puțin pe lângă bară în urma unei învălmășeli.

La scurt timp după aceea, echipa locală, angajată, a sărbătorit când Brünker a marcat cu o lovitură de cap. Totuși, potrivit imaginilor de la televizor, arbitrul Daniel Siebert a anulat golul din cauza unui fault anterior asupra fundașului lui Robin Koch de la Frankfurt.

Saarbrücken nu a fost impresionată de această atenuare și a fost acum echipa mai bună. Nu a existat niciun semn de diferență de două eșaloane. Dimpotrivă: saharienii au jucat cu îndrăzneală în față și au pus sub presiune favoriții.

Vizitatorii dezamăgiți au avut primul șut pe poartă în minutul 37. Cu toate acestea, încercarea lui Niels Nkounkou nu i-a pus probleme portarului FCS, Tim Schreiber. Remiza de la pauză a fost chiar puțin norocoasă pentru clubul din Bundesliga, deoarece Brünker a ratat o altă ocazie bună pentru echipa din divizia a treia.

După schimbare, Frankfurt a părut să controleze mai bine jocul. Înlocuitorul Aurelio Buta a avut cea mai bună ocazie a meciului de până acum, dar șutul său din apropiere a lovit doar bara transversală.

La scurt timp, Saarbrücken a lovit la rece. Portarul Schreiber a trimis mingea în suprafața de pedeapsă a lui Frankfurt, unde Brünker a reluat cu capul o lovitură de cap a partenerului său de atac Amine Naifi. Trapp a fost neputincios în fața șutului jos. Când Kerber a marcat pentru 2:0, următoarea senzație de cupă a fost perfectă.

Programul meciurilor din Cupa DFB Echipa Eintracht Frankfurt 1. Echipa FC Saarbrücken