Următoarea înfrângere pe teren propriu pentru Hamburg Towers în Eurocup

Lucrurile au mers bine pentru Veolia Towers Hamburg în ultima vreme. Cu toate acestea, echipa din liga germană de baschet a suferit un nou eșec în Eurocup.

Căpitanul echipei Towers, Seth Hinrichs, în acțiune..aussiedlerbote.de

Veolia Towers Hamburg a suferit o nouă înfrângere pe teren propriu în Basketball Eurocup. Marți seara, echipa antrenorului principal Benka Barloschky a pierdut cu 71:84 (37:47) în fața nou-veniților BC Wolves Vilnius din Lituania, în Inselparkhalle. A fost a patra înfrângere pe teren propriu a clubului din Hamburg în această competiție și a șaptea înfrângere în al optulea meci. Cel mai bun marcator al echipei gazdă a fost Mark Hughes, cu 14 puncte.

Hamburg a ratat complet startul de meci. William Christmas a marcat primul, cu o aruncare liberă, după mai puțin de patru minute de joc, pentru ca scorul să fie 1:15.

Totuși, formația gazdă s-a îmbunătățit apoi și a redus deficitul la opt puncte până la finalul primului sfert. Cea de-a doua perioadă a fost mai echilibrată. Towers a avut totuși șansa de a întoarce meciul.

Cu toate acestea, lituanienii au rămas echipa mai eficientă în repriza a treia și și-au mărit avantajul. Hamburg nu a mai reușit să crească presiunea în ultimul sfert și să evite înfrângerea.