Următoarea înfrângere în deplasare pentru baschetbaliștii de la Rostock

Rostock Seawolves este un oaspete binevenit în acest sezon de BBL. După patru înfrângeri, aceștia căutau prima victorie la Bamberg. Cu toate acestea, echipa a jucat apoi un sfert secund dezastruos.

O minge de meci BBL se află pe podea..aussiedlerbote.de

Rostock Seawolves încă nu are nimic de jucat în deplasare în Liga Germană de baschet. Echipa antrenorului principal Christian Held a pierdut marți seară cu 83:93 (33:49) pe terenul celor de la Bamberg Baskets și a pierdut astfel și al cincilea meci în deplasare din acest sezon. Cel mai bun marcator al oaspeților a fost Tyler Nelson, cu 16 puncte.

Rostock fusese deja condusă cu 7:17 în primul sfert, dar apoi a reușit o revenire și a intrat în repriza a doua cu un avantaj strâns. Cu toate acestea, clubul din Mecklenburg nu a reușit practic nimic în atac în această perioadă. După opt minute, oaspeții mai aveau doar trei puncte în cont. Chiar și Chevez Goodwin, care a fost în forță în ultima vreme, a ratat trei aruncări libere la rând înainte de a adăuga al patrulea din cele doar șase puncte pentru Rostock în această perioadă de la linia de pedeapsă, cu puțin timp înainte de pauză.

Cu toate acestea, echipa lui Held nu a cedat, a decis sfertul al treilea la limită în favoarea sa și a luptat pentru a reveni la 63:70 la jumătatea ultimei perioade. Cu toate acestea, Seawolves nu a mai putut face mai mult și apoi a trebuit să lase Bamberg să se distanțeze din nou și a pierdut în continuare la o diferență clară.