Union Berlin fără victorie - 1:1 păstrează șanse la Europa League

În ciuda faptului că se află în inferioritate numerică de mult timp, Union Berlin nu reușește încă să câștige sub comanda noului antrenor Nenad Bjelica. Clubul din Bundesliga nu a reușit decât o remiză, 1-1, la Braga, dar Europa League este încă în cărți.

Joao Moutinho (28 de ani), de la Braga, în duel cu Lucas Tousart, de la Union..aussiedlerbote.de

1. FC Union Berlin continuă seria de victorii fără goluri sub comanda noului antrenor Nenad Bjelica, în ciuda unei perioade lungi de timp. Cu toate acestea, o remiză 1:1 (1:0) în Liga Campionilor, pe terenul lui SC Braga, a făcut ca echipa din Bundesliga, acum fără victorie în 16 meciuri competiționale, să își mențină cel puțin în viață mini-șansa de a ajunge în cupele europene în această iarnă. Deși Union fusese deja eliminată din prima ligă înainte de meciul de miercuri seară, o victorie pe teren propriu cu Real Madrid, pe 12 decembrie, ar putea, cel puțin teoretic, să le permită celor de la Köpenickers să termine pe locul trei în grupa lor.

Internaționalul Robin Gosens (min. 42) îi adusese pe oaspeți în avantaj, Álvaro Djaló (min. 52) a egalat pentru formația portugheză. Fundașul Sikou Niakaté, de la Braga, primise cartonașul roșu în minutul 31, după un fault dur asupra lui Kevin Behrens.

Bjelica a ales o abordare extrem de pasivă pentru primul său meci cu berlinezii. În loc să preseze sus, Union a stat inițial în adâncime și a lăsat gazdele să se avânte. Noul antrenor a trecut la un spate patru și l-a desfășurat pe Behrens ca unic atacant. Kevin Volland, în schimb, a intrat pe flancul drept, în timp ce Gosens a jucat pe aripa stângă ofensivă.

Totuși, după toate experiențele negative din ultimele săptămâni, aceste măsuri nu au reușit să revitalizeze echipa. Pe ploaia neîncetată de la Braga, meciul a fost extrem de greu, cu puține momente de interes. Când lucrurile au devenit periculoase, a fost doar în suprafața de pedeapsă a Unirii. Braga a fost aproape de a marca în minutul 16, după o greșeală a lui Robin Knoche. Zece minute bune mai târziu, Álvaro Djaló a avut apoi o lovitură de cap complet liberă, dar a reluat cu capul din câțiva metri.

Berlinul, în schimb, nu a produs aproape nimic în atac. Deși statica jocului s-a schimbat complet după o jumătate de oră. Niakaté l-a lovit din spate pe Behrens cu piciorul în călcâiul din spate la o intrare și a primit inițial un cartonaș galben. Dar apoi a intervenit arbitrul video - Niakaté a primit în cele din urmă cartonașul roșu pentru intrarea sa dură. Union era acum în inferioritate numerică, iar Braga a intrat brusc în adâncime.

"Vrem să dominăm", a spus Bjelica, în vârstă de 52 de ani, în timpul introducerii sale. Dar nu a existat aproape niciun semn în acest sens, cel puțin în prima repriză. Deși vizitatorii au dominat mingea și acțiunea atunci când au fost în inferioritate numerică, rareori au găsit o cale de a trece de apărarea portugheză. Până în minutul 42.

Atunci, Gosens a apărut brusc în suprafața de pedeapsă după un contraatac rapid și a făcut 1:0 cu un șut pe jos. Doar trei minute mai târziu, Rönnow a împiedicat egalarea la cel mai înalt nivel, respingând un șut al lui José Fonte de la câțiva metri distanță.

Expulzarea nu i-a mai dat încredere lui Union. Dimpotrivă. Ploaia a continuat și după pauză, la fel ca și prestația ezitantă a vizitatorilor. Aceasta și-a luat revanșa după câteva minute, când Djaló s-a trezit brusc liber pe dreapta și a marcat golul egalizator cu un șut pe jos pe terenul umed.

Cine se aștepta la o reacție sfidătoare din partea Berlinului după aceea s-a înșelat. Braga a preluat din nou controlul jocului în timp ce era în inferioritate numerică și a presat pentru a prelua conducerea. Puternicul Djaló (59'), Ricardo Horta (60') și Simon Banza (64') nu au reușit să înscrie din apropiere. Union, pe de altă parte, a părut complet dezorganizată.

Union a avut doar a doua șansă bună de a înscrie în tot meciul, cu puțin timp înainte de final. Înlocuitorul David Fofana (84') a reluat cu capul puțin pe lângă poarta lui SC.