Un gol controversat le pune pe jar pe fotbaliștii de la Bayern feminin

FC Bayern rămâne în fruntea clasamentului din Bundesliga grație victoriei obținute la Bremen. Deschiderea scorului de la Munchen a provocat ceva probleme - internaționala Giulia Gwinn a intrat la vestiare mai devreme.

Magdalena Eriksson de la FC Bayern Munchen joacă mingea..aussiedlerbote.de

FC Bayern rămâne lider în Bundesliga și după a opta zi de campionat. Campioana Germaniei s-a impus cu 2-0 (2-0) pe terenul ocupantei locului 7, Werder Bremen, duminică, golurile fiind marcate de Magdalena Eriksson (minutul 2) și Katharina Naschenweng (minutul 24), în fața a 3049 de spectatori prezenți pe stadionul Platz 11. Au existat îngrijorări în privința internaționalei Giulia Gwinn, care a fost înlocuită devreme (minutul 83) după o lovitură la piciorul drept și apoi a intrat șchiopătând la vestiare.

Cea mai apropiată rivală a Munchenului (20 de puncte) rămâne VfL Wolfsburg (19), care a învins deja sâmbătă cu 2-0 (2-0) ultima clasată, MSV Duisburg. Ele sunt urmate de Hoffenheim, Essen și Frankfurt (câte 14). Bremen este pe locul șapte (10).

Antrenorul lui Bayern, Alexander Straus, și-a aliniat aproape toate vedetele împotriva lui Werder. Față de recenta remiză cu AS Roma (2-2) din Liga Campionilor, din Liga Campionilor, au existat doar două schimbări în echipa de start: Sydney Lohmann a înlocuit-o pe colega de echipă națională Linda Dallmann, iar Sarah Zadrazil i-a făcut loc Samanthei Kerr, care a debutat ca titulară la echipa din Munchen.

Bayern a dominat în debutul partidei, deși avantajul a fost controversat. Căpitanul lui Bayern, Glodis Viggosdottir, a împins-o pe portarul lui Bremen, Livia Peng, la lovitura de cap a lui Eriksson, ceea ce înseamnă că aceasta a căzut în spatele liniei porții și nu a avut nicio șansă de a devia mingea care a zburat înalt în direcția ei. Golul de 2:0 a fost marcat tot în urma unui corner.

Munchen, care a fost superioară și din punct de vedere al jocului, ar fi putut clarifica lucrurile după pauză, dar a ratat și cele mai bune ocazii. Atacanta naționalei, Lea Schüller, de exemplu, a ratat lamentabil când a încercat să ridice mingea peste portarul lui Werder, singură în fața lui Peng.