Un gol controversat al lui Bayern duce la înfrângerea lui Bremen

Liderul din Bundesliga, FC Bayern, este o mărime prea mare pentru fotbaliștii de la SV Werder. Golul de deschidere al echipei din Munchen a provocat neplăceri.

Antrenorul lui Werder, Thomas Horsch, solicită pe linia de tușă..aussiedlerbote.de

Fotbalistele de la SV Werder au fost lăsate în mare parte fără șansă în meciul de pe teren propriu cu FC Bayern, pierzând cu 2-0 (0-2) în fața campioanei Germaniei, duminică seara. Magdalena Eriksson (minutul 2) și Katharina Naschenweng (24) au marcat golurile lui Bayern, în fața a 3049 de spectatori prezenți pe stadionul Platz 11. Munchen, care are acum 20 de puncte, rămâne lider în Bundesliga după a opta zi, în timp ce Werder este pe locul șapte, cu zece puncte.

Antrenorul SVW, Thomas Horsch, s-a bazat pe același unsprezece de start împotriva lui Bayern ca și în precedenta victorie cu 5-0 la RB Leipzig, dar visul unei mici senzații s-a spulberat încă de la început. Eriksson a marcat cu capul la o lovitură de colț, dar golul a fost controversat. Căpitanul lui Bayern, Glodis Viggosdottir, o împinsese pe portarul lui Werder, Livia Peng, ceea ce a făcut ca aceasta să cadă în spatele liniei porții și să nu aibă nicio șansă de a devia mingea, care a zburat înalt în direcția ei. Scorul de 0:2 a fost marcat tot în urma unui corner.

Munchen, care a fost superioară și din punct de vedere al jocului, ar fi putut clarifica lucrurile după pauză, dar a ratat și cele mai bune ocazii. Atacanta naționalei, Lea Schüller, de exemplu, a ratat lamentabil când a încercat să ridice mingea peste portarul Werder, singură în fața lui Peng.

Bayern a fost îngrijorată de internaționala Giulia Gwinn, care a fost înlocuită devreme (minutul 83) după ce a primit o lovitură la piciorul drept și apoi a șchiopătat la vestiare.