Turnurile trebuie să se recunoască din nou învinse în Eurocup

Veolia Towers Hamburg a pierdut toate meciurile disputate acasă în Eurocup până acum în acest sezon. Prometey va fi vizitatorul de la începutul rundei a doua și va provoca următoarea înfrângere clubului hanseatic.

Turnurile Veolia Hamburg au pierdut din nou în propria arenă. Foto:.aussiedlerbote.de

Baschet - Turnurile trebuie să se recunoască din nou învinse în Eurocup

Veolia Towers Hamburg mai are de așteptat pentru prima victorie pe teren propriu în Eurocup în acest sezon. În debutul rundei a doua, baschetbalistele germane au pierdut cu 83:97 (35:52) în fața clubului ucrainean Prometey Slobozhanske, marți seara, în Inselparkhalle, și au cedat a noua înfrângere în cel de-al zecelea meci din grupă. Echipa antrenorului principal Benka Barloschky se îndepărtează astfel tot mai mult de a ajunge din nou în 16-imile de finală. Cei mai buni marcatori ai gazdelor au fost Lukas Meisner și William Christmas, cu câte 16 puncte fiecare.

Meciul a fost echilibrat în primele minute. Christmas le-a oferit Towers primul avantaj - și singurul din meci - cu o aruncare liberă, la scorul de 5:4. Prometey s-a dovedit a fi echipa mai eficientă pe măsură ce jocul a avansat și și-a mărit avantajul la 19 puncte cu puțin timp înainte de pauză.

Hamburg a intrat mai bine în joc în repriza a doua și chiar a creat o scurtă perioadă de tensiune în ultima repriză, când Vincent King a marcat o aruncare de trei puncte pentru a reduce deficitul la 81:88 cu aproximativ două minute și jumătate înainte de final. Totuși, echipa sa nu a mai putut face mai mult.