Trei cluburi din divizia secundă și Gladbach în sferturile de finală ale Cupei

Trei cluburi din divizia secundă se califică în sferturile de finală ale Cupei DFB. St. Pauli și 1. FC Kaiserslautern o fac cu aplomb, Düsseldorf, în schimb, nu reușește decât târziu. Gladbach sărbătorește, de asemenea, târziu.

Jucătorii de la Borussia Mönchengladbach au învins Wolfsburg datorită lui Manu Koné (centru). Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa DFB - Trei cluburi din divizia secundă și Gladbach în sferturile de finală ale Cupei

Borussia Mönchengladbach s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei DFB grație unui gol marcat în ultimul minut. Clubul din prima divizie a sărbătorit golul marcat de Manu Koné în minutul 120 pentru a obține o victorie cu 1:0 (0:0) împotriva lui VfL Wolfsburg.

Liderul diviziei a doua, St. Pauli, s-a impus cu 4:1 (1:1) pe terenul echipei din liga regională FC 08 Homburg, într-o manieră mult mai convingătoare. 1. FC Kaiserslautern a trecut și ea în runda următoare datorită unei victorii cu 2:0 (0:0) în fața lui 1. FC Nürnberg, iar Fortuna Düsseldorf cu 2:1 (0:1) pe terenul lui 1. FC Magdeburg.

Cluburile din Bundesliga, Gladbach și Wolfsburg, au făcut un joc îngrozitor de slab pe perioade lungi de timp - dar cel puțin Gladbach a putut sărbători la final. Înlocuitorul Koné a marcat golul victoriei în ultima secundă.

St. Pauli a câștigat la Homburg

Lucrurile au mers mult mai bine pentru St. Pauli. Hauke Wahl (24'), Elias Saad (64'), Marcel Hartel (69') și Johannes Eggestein (73') au marcat pentru formația din Homburg, care nu a avut probleme cu adversarii decât cu puțin timp înainte și după pauză. Între timp, Markus Mendler (28) egalase pentru outsideri.

Anterior, rivalii din divizia secundă, Lautern, se impuseseră deja. În primul meci sub comanda noului antrenor Dimitrios Grammozis, Richmond Tachie (75) și Ragnar Ache (78) au marcat golurile în fața a 48.349 de spectatori de pe stadionul Fritz Walter. Kaiserslautern a ajuns astfel în sferturile de finală ale Cupei DFB pentru prima dată în ultimii zece ani.

Fortuna, în schimb, a avut ceva mai multe dificultăți decât St. Pauli și Palatinat. Doar datorită unei duble de la finalul meciului de la Magdeburg, reușind să se impună la Magdeburg, grație unei duble de la Jona Niemiec. Atacantul înlocuitor a întors meciul, marcând în minutul 87 și în al treilea minut de întrerupere. Anterior, Baris Atik (15) îi adusese pe gazde în avantaj în fața a 20.090 de spectatori. Aceasta este prima apariție a Fortunei în sferturile de finală din sezonul 2019/2020.