Hertha doarme și ea o repriză împotriva lui Elversberg. În ciuda victoriei mari, nu totul merge ca pe roate.

Michal Karbownik și Bilal Hussein sunt fericiți după fluierul final. Foto:.aussiedlerbote.de

Bundesliga 2 - Trei capete de afiș pentru Hertha înaintea meciului cu HSV din 16-imile de finală ale Cupei

Hertha BSC a obținut rezultatul, dar maniera a ridicat din nou unele semne de întrebare. În ciuda victoriei cu 5:1 împotriva lui SV Elversberg, clubul de fotbal din a doua divizie are încă multe zone cu probleme, pe lângă câteva puncte luminoase. "Toată lumea este fericită, mai puțin eu, pentru că prima repriză nu a fost ok", a declarat antrenorul Pal Dardai. Trei profesioniști au fost în centrul atenției înaintea meciului din 16-imile de finală ale Cupei DFB, de miercuri, cu Hamburger SV (20.45/Sky).

Florian Niederlechner a deschis sticla de ketchup: Atacantul a sperat recent, la o conferință de presă, că acum ar putea fi ca o sticlă de sos de roșii: "Dacă funcționează, atunci funcționează".

Spre uimirea antrenorului său de atunci, care nu era familiarizat cu această expresie, dar care acum este fan. "Sper că este o sticlă imensă de cinci litri din comerț de restaurant. Sper să rămână așa cel puțin până la Crăciun", a spus ungurul râzând.

După ce la începutul sezonului a stat mai mult pe bancă, Niederlechner a marcat cinci goluri în ultimele trei meciuri. "Am pățit asta de câteva ori în cariera mea. Am bănuit-o și din fericire am reușit să o realizez", a spus jucătorul de 33 de ani despre parcursul său.

Mijlocașii emblematici ai lui Zeefuik

"În prima repriză, am construit opoziția. A fost un haos și mi-a fost rușine", a declarat antrenorul Hertha Dardai despre primele 45 de minute împotriva rivalilor de la Saarland. Jucătorul defensiv Deyovaisio Zeefuik, în special, a făcut mai multe pase greșite catastrofale.

Jucătorul de 25 de ani i-a cerut chiar lui Dardai să fie înlocuit. Cu toate acestea, jocul lui Zeefuik s-a îmbunătățit vizibil în a doua repriză, când a trecut la mijlocul terenului - la fel ca jocul general al echipei sale. "A făcut un meci extraordinar în a doua repriză, iar asta vorbește în favoarea lui", a declarat Dardai.

Este discutabil dacă Hertha poate scăpa cu o repriză în fața lui HSV, așa cum a făcut-o de multe ori în acest sezon.

Îngrijorări în privința lui Winkler

Duminică, cu puțin timp înainte de final, a mai fost o sperietură împotriva lui Saarland. Atacantul Marten Winkler a fost nevoit să părăsească terenul. Numărul 22 jucase deja săptămâna trecută cu o infecție și se pare că nu a reușit să se recupereze suficient de atunci.

"Avea o senzație de presiune în piept, aproape ca un atac de panică, și nu arăta bine, așa că l-am scos", a explicat Dardai. Winkler urmează să fie examinat într-o clinică. "Important este că totul a decurs bine", a spus antrenorul lui Hertha.