Thüringer HC sărbătorește o victorie fulminantă împotriva lui Buxtehude

Herbert Müller, antrenorul lui Thüringer HC, se află pe margine..aussiedlerbote.de

Echipa de handbal feminin Thüringer HC și-a prelungit seria de victorii în campionatul german. În ultimul meci înaintea pauzei pentru Cupa Mondială, echipa antrenorului principal Herbert Müller s-a impus confortabil cu 38:23 (18:7) în fața lui Buxtehuder SV, sâmbătă seara, și a sărbătorit a patra victorie consecutivă. În fața a 1.447 de spectatori, centrul Vilma Matthijs Holmberg a marcat unsprezece goluri și a devenit cel mai bun marcator al THC, care se află pe locul trei cu 12:4 puncte.

Thuringienii au pus bazele celei de-a șasea victorii a sezonului în prima repriză. Cu o apărare agresivă și agilă, au pus probleme imense vizitatorilor, care au reușit să înscrie doar trei goluri în primele 14 minute. Atunci când THC s-a pus și în ofensivă la jumătatea primei reprize, avantajul a crescut constant. Gazdele, care au jucat foarte variabil, și-au mărit avantajul de la 8:5 (minutul 17) la 14:6 (minutul 22) în decurs de puțin mai puțin de cinci minute.

Intensitatea în apărare a THC-ului a scăzut semnificativ în repriza a doua. Cu toate acestea, formația gazdă a găsit în permanență soluții bune în atac, jocul său din cerc conducând în special la succese sigure. Drept urmare, turdenii și-au mărit avantajul până la final.