Stuttgart și Leverkusen avansează - următoarea lovitură a lui Saarbrücken

VfB Stuttgart nu se va lăsa oprită de Borussia Dortmund și a ajuns în sferturile de finală ale Cupei DFB - la fel ca și liderul campionatului, Bayer Leverkusen, înaintea confruntării directe de duminică.

Silas (14 ani) de la Stuttgart a marcat ultimul gol în victoria cu Dortmund. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa DFB - Stuttgart și Leverkusen avansează - următoarea lovitură a lui Saarbrücken

VfB Stuttgart s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei DFB cu o victorie cu 2-0 în fața Borussiei Dortmund, devenind a treia echipă din Bundesliga, după Bayer Leverkusen și Borussia Mönchengladbach, care reușește acest lucru.

Înaintea meciului de duminică din fruntea Bundesligii, împotriva VfB, liderul Leverkusen și-a făcut și el datoria cu o victorie cu 3:1 împotriva SC Paderborn. În schimb, Eintracht Frankfurt a cedat în fața lui 1. FC Saarbrücken, pierzând cu 2-0 în fața concitadinilor de la Bayern, ceea ce face din clubul din divizia a treia cel mai mare outsider la tragerea la sorți de duminică, din care mai fac parte cluburile din divizia a doua FC St. Pauli, Fortuna Düsseldorf și 1. FC Kaiserslautern.

La Stuttgart, golgeterul Serhou Guirassy (minutul 54) și rezerva Silas (minutul 77) au marcat pentru șvabi, care au pus deseori sub presiune apărarea lui Dortmund și și-au asigurat a patra victorie competițională consecutivă.

Saarbrücken a învins-o pe Eintracht

Marea surpriză a zilei a venit de la 1. FC Saarbrücken, prin victoria cu 2-0 în fața lui Eintracht și următoarea lovitură împotriva unei favorite. Căpitanul Manuel Zeitz a declarat după golurile marcate de Kai Brünker (64') și Luca Kerber (78'): "Este incredibil ce am reușit să facem din nou aici, în cupă". Echipa dezamăgită a lui Eintracht nu numai că a pierdut meciul, dar l-a pierdut și pe Noel Futkeu, care a primit cartonașul roșu după o agresiune (83').

Leverkusen a controlat meciul de pe teren propriu cu Paderborn pentru perioade lungi de timp și a trebuit să tremure puțin doar după ce Sebastian Klaas a marcat golul egalizator în minutul 83. Patrik Schick a pus capăt tuturor grijilor la douăsprezece minute după ce a intrat pe teren ca rezervă (87'). Anterior, Victor Boniface (12) și campionul mondial argentinian Exequiel Palacios (29) au adus în avantaj echipa antrenorului Xabi Alonso, care rămâne neînvinsă în acest sezon.