Staut câștigă Marele Premiu și Werth patru probe de dresaj

În ciuda unor runde fără greșeală, un duo german de sărituri peste obstacole a trebuit să cedeze în fața francezului Staut la Stuttgart. La dresaj, veșnica câștigătoare Werth și-a completat performanța în mod impresionant.

Francezul Kevin Staut își călărește calul Viking d'la Rousserie..aussiedlerbote.de

Hans-Dieter Dreher și-a luat la revedere de la publicul de acasă, la Stuttgart, cu degetul mare în sus, dar săritorul de 51 de ani din Eimeldingen a fost nevoit să lase victoria în Marele Premiu al turneului de Cupă Mondială în mâinile francezului Kevin Staut. Împreună cu Beau de Laubry, bărbatul de 43 de ani a câștigat punctul culminant al turneului de cinci zile, care a atras peste 53.000 de spectatori la Hanns-Martin-Schleyer-Halle.

"Am oferit un sport grozav și sunt fericit că am reușit să câștig din nou aici. Am fost foarte motivat și nu am avut nimic de pierdut", a declarat Staut după al doilea său triumf la Stuttgart, după cel din 2012. Câștigătorul de vineri de la Master, Harry Charles și Casquo Blue, au terminat pe locul al doilea în competiția de 170.000 de euro, la doar 0,14 secunde în urma săriturii de departajare.

Au participat opt perechi - inclusiv doi călăreți germani, Dreher și Kendra Claricia Brinkop. Dreher, care locuiește în Eimeldingen, și calul său Elysium au terminat pe locul al patrulea cu două tururi fără probleme, în timp ce Brinkop, care locuiește în Belgia, și In Time au avut, de asemenea, un tur fără probleme și au terminat pe locul al șaselea. Rene Dittmer conduce în clasamentul Cupei Mondiale în Liga Europei de Vest. Călărețul din Stade a obținut recent puncte la turneele din SUA și conduce în fața irlandezului Richard Howley după cinci din paisprezece etape.

În ciuda faptului că în același timp a avut loc finala Global Champions Tour, unde au concurat semnificativ mai mulți rideri de categoria A și premiile totale au fost de aproximativ 25 de ori mai mari decât la Stuttgart, organizatorii au tras o concluzie satisfăcătoare. "Am fost îngrijorați, dar competiția nu a afectat sportul și atmosfera de aici", a declarat directorul spectacolului, Andreas Krieg. Călăreții germani nu au avut succes în Marele Premiu de la Praga. Marele Premiu de la Praga, în valoare de 1,26 milioane de euro, a fost câștigat tot de un călăreț francez: Julien Epaillard cu Dubai du Cedre.

În concursul de dresaj, Isabell Werth a fost din nou pe măsura tuturor lucrurilor. Septupla campioană olimpică a concurat de patru ori și a câștigat de patru ori. La final, tânăra în vârstă de 54 de ani din Rheinberg a câștigat Marele Premiu Special al Mastersului German pe iapa sa Superb cu 74,213 la sută și și-a luat rămas bun de la public cu un zâmbet larg pe față.

Werth câștigase anterior Cupa Mondială de Freestyle la ultima apariție a calului său Emilio la Stuttgart. De asemenea, ea a câștigat atât calificările pentru freestyle, cât și calificările pentru Grand Prix Special. "După cum se poate spune, a fost 100 la sută", a declarat cea care acum este de 17 ori câștigătoare a Masterului, uitându-se la recolta sa. Ea a terminat în fața lui Sönke Rothenberger din Bad Homburg cu Matchball (72,596).

"Am sperat că Emilio va fi în frunte. Eram încă nesigur în legătură cu Superb, dar a fost pur și simplu fantastică", a lăudat Werth. Îndoielile ei proveneau din faptul că calul de 11 ani a fost accidentat timp de aproape 15 luni și nu are încă prea multă experiență în sală. "Dacă vom reuși să facem totul așa cum îmi imaginez, atunci va fi bine", a spus Werth.