Start de vis pentru Grammozis: Lautern învinge Nürnberg în cupă

Kaiserslautern sărbătorește cu o dublă reușită: echipa din Palatinat a ajuns în sferturile de finală ale Cupei pentru prima dată în ultimii zece ani. Victoria cu Nürnberg este debutul perfect pentru noul antrenor.

Julian Krahl (dr) de la Kaiserslautern în acțiune împotriva lui Ahmet Gürleyen (l) de la Nürnberg....aussiedlerbote.de
Julian Krahl (dr) de la Kaiserslautern în acțiune împotriva lui Ahmet Gürleyen (l) de la Nürnberg și Richmond Tachie de la Kaiserslautern. Foto:.aussiedlerbote.de

Fotbal - Start de vis pentru Grammozis: Lautern învinge Nürnberg în cupă

Clubul de fotbal din divizia secundă 1. FC Kaiserslautern s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei DFB, oferindu-i noului său antrenor, Dimitrios Grammozis, un debut ideal. Într-o confruntare de atmosferă între cluburi de tradiție, marți seară, formația din Palatinat a învins rivala din campionat 1. FC Nürnberg cu 2:0 (0:0). Richmond Tachie (min. 75) și Ragnar Ache (min. 78) au marcat golurile lui Kaiserslautern, în fața a 48.349 de spectatori prezenți pe stadionul Fritz Walter, care a ajuns pentru prima dată în ultimii zece ani în sferturile de finală ale Cupei. Vizitatorii din Franconia nu au reușit să repete succesul de cupă din sezonul precedent.

În prima repriză, fanii au asistat la un meci la un nivel scăzut, ambele echipe concentrându-se în principal pe o apărare sigură. Kaiserslautern a fost echipa mai activă, dar a încercat adesea să înscrie din linia a doua. Christian Mathenia, de la Nürnberg, a apărat o astfel de lovitură de la Marlon Ritter, după 21 de minute. Vizitatorii au fost și mai puțin periculoși în fața porții.

Acest lucru s-a schimbat după reluare. O lovitură de cap a lui Daichi Hayashi, după un corner executat de Taylan Duman, a fost respinsă de pe linie de portarul lui Kaiserslautern, Julian Krahl (51'). Jocul s-a aplatizat din nou după aceea, însă, fără aproape nicio ocazie mare de gol de ambele părți.

Formația din Palatinat a decis apoi meciul cu o dublă reușită în succesiune rapidă. Mai întâi, Tachie a marcat după o pasă de la Jean Zimmer. Apoi, Tachie l-a servit pe Joker Ache, care a marcat al doilea gol și a fost nevoit să părăsească terenul accidentat cu puțin timp înainte de final. Sferturile de finală se vor disputa pe 30/31 ianuarie și 6/7 februarie.

Grupa 1. FC Kaiserslautern Grupa 1. FC Nürnberg Date despre Cupa DFB Istoria Cupei 1. FC Kaiserslautern