St. Pauli răzbate la victorie cu Rostock în duelul nordic

FC St. Pauli rămâne neînvinsă în cea de-a doua etapă din Bundesliga. La Rostock, s-a părut pentru mult timp că Hamburg își va asigura victoria, dar Rostock a făcut din nou jocul interesant.

Kai Pröger (l) de la Rostock și Philipp Treu de la St Pauli se luptă pentru minge..aussiedlerbote.de

FC St. Pauli a învins-o pe FC Hansa Rostock într-un meci foarte disputat în cea de-a doua ligă germană. Echipa din Hamburg s-a impus cu 3:2 (3:1) în fața a 27.100 de spectatori pe Ostseestadion. Mai întâi, Junior Brumado (minutul 9), de la Rostock, a marcat din penalty și a preluat conducerea. Cu toate acestea, echipa lui Fabian Hürzeler și-a păstrat calmul și a întors scorul în câteva minute în prima repriză. Manolis Saliakas (15') a egalat cu un șut remarcabil de la distanță, apoi Marcel Hartel (18') și Oladapo Afolayan (23') au marcat și ei pentru liderul campionatului.

Vizitatorii au avut apoi ocazii de a înscrie al patrulea gol, dar au ratat o decizie timpurie. În ultima parte a meciului, Hansa a redus diferența la 2:3 cu un penalty prin Brumado (78'). În ciuda altor ocazii de top, Rostock nu a reușit să egaleze, iar oaspeții de la Hamburg și-au păstrat avantajul.

În urma acestui rezultat, St. Pauli are un avans de trei puncte față de HSV cu o săptămână înainte de derby-ul orașului Hamburg. Rostock se află pe locul 14 în clasament după 14 meciuri, dar mai poate depăși Karlsruhe și Schalke.