Siwsiwadse salvează un punct pentru KSC: 2:2 cu Rostock

Înlocuitorul Budu Siwsiwadse a salvat un punct norocos pentru Karlsruher SC în duelul din subsolul ligii a 2-a Bundesliga cu FC Hansa Rostock. Atacantul georgian a marcat golul egalizator din apropiere în minutul 81 și a făcut 2:2 (1:2), după ce Hansa dominase meciul pe perioade lungi de timp...

Igor Matanovic (al doilea din dreapta) de la Karlsruhe marchează golul care duce scorul la 1-2.....aussiedlerbote.de
Igor Matanovic (al doilea din dreapta) de la Karlsruhe marchează golul care duce scorul la 1-2. foto.aussiedlerbote.de

Bundesliga 2 - Siwsiwadse salvează un punct pentru KSC: 2:2 cu Rostock

Înlocuitorul Budu Siwsiwadse a salvat un punct norocos pentru Karlsruher SC în duelul din subsolul ligii a 2-a Bundesliga cu FC Hansa Rostock. Atacantul georgian a marcat golul egalizator din apropiere în minutul 81 și a făcut 2:2 (1:2), după ce Hansa dominase meciul pe perioade lungi de timp și conducea deja cu 2:0. Junior Brumado (min. 16) și Damian Roßbach (min. 34) au marcat primii pentru oaspeți, în fața a 23.159 de spectatori, în timp ce Igor Matanovic (min. 44) a redus din diferență pentru KSC cu puțin timp înainte de pauză.

Siwsiwadse asigurase deja o victorie cu 4-1 pentru Baden în fața lui 1. FC Nürnberg cu o dublă cu puțin timp înainte de final, după ce a intrat pe teren ca rezervă. KSC rămâne pe locul 14 în clasament, cu 17 puncte, în fața lui Rostock, care este la egalitate de puncte. Ambele sunt cu un punct în fața locurilor de retrogradare.

Karlsruhe a părut inițial nesigură pe ea și nu și-a creat aproape nicio ocazie de gol. Rostock, în schimb, a fost eficientă: Brumado a deschis scorul încă de la prima ocazie, după o pasă de la puternicul playmaker Svante Ingelsson. Apoi, Roßbach a fost cel care, lăsat singur de apărarea somnoroasă a lui Karlsruhe, a mărit avantajul la 0:2.

După ce Matanovic a redus din diferență cu puțin timp înainte de pauză, Karlsruhe a intrat mai bine în joc în repriza a doua. Dar, după o scurtă perioadă de presiune, Rostock a preluat din nou controlul. Apoi, Siwsiwadse a șters praful după o încurcătură în apărarea lui Rostock și a dus scorul la 2:2.

Echipa Karlsruher SC Tabel al 2-lea Bundesliga Echipa Hansa Rostock Program Hansa Rostock