SG Flensburg ajunge în turul principal al Ligii Europa

SG Flensburg-Handewitt și-a apărat tabloul curat în faza grupelor Ligii Europa. Acum este sigur că va evolua.

Antrenorul Nicolej Krickau, de la Flensburg, își antrenează echipa..aussiedlerbote.de

SG Flensburg-Handewitt s-a calificat mai devreme în turul principal al Ligii Europene EHF. Marți seară, formația germană de handbal din Bundesliga a învins clubul norvegian Elverum cu 38:35 (19:15) și și-a asigurat locul în Grupa E, după patru victorii, cu două meciuri rămase de jucat. Cel mai bun marcator al echipei antrenorului principal Nicolej Krickau a fost Lukas Lindhard Jörgensen, cu 12 goluri.

Cu toate acestea, nord-germanii au avut probleme la început. După ce a condus cu 8:6 la un moment dat, Flensburg a încasat trei goluri la rând, dar și-a revenit rapid după acest eșec și s-a îmbunătățit semnificativ până la pauză.

După ce Jörgensen a marcat două goluri succesive la jumătatea reprizei a doua pentru a face 30:23, meciul părea decis. Cu toate acestea, norvegienii nu s-au dat bătuți și au rămas la o distanță mică. Blaz Blagotinsek a primit și el cartonașul roșu în minutul 51, după ce a primit un penalty la al treilea timp. În cele din urmă, însă, Flensburg a păstrat avantajul.