Seria continuă: 1:1 între Freiburg și Darmstadt

SC Freiburg este net superioară în fața nou-promovatei Darmstadt, dar nu reușește să înscrie nici măcar un gol de trei puncte. O serie continuă pentru ambele echipe.

Christoph Zimmermann de la Darmstadt (locul 5 din stânga) în acțiune împotriva lui Michael....aussiedlerbote.de
Christoph Zimmermann de la Darmstadt (locul 5 din stânga) în acțiune împotriva lui Michael Gregoritsch de la Freiburg (locul 4 din stânga)..aussiedlerbote.de

Continuă seria de meciuri fără victorie în Bundesliga pentru SC Freiburg și SV Darmstadt 98. Remiza de sâmbătă, scor 1:1 (1-1), a fost pentru a patra oară consecutiv când formația din Breisgau a ratat un rezultat de trei puncte, în timp ce echipa revenitului Torsten Lieberknecht mai așteaptă încă un meci pentru un rezultat pozitiv. Antrenorul își luase recent o pauză din motive personale. Cu 15 puncte, Sport-Club rămâne la mijlocul clasamentului. Promovata Darmstadt nu a reușit să obțină niciun moment de respiro în subsolul clasamentului.

Vizitatorii, pentru care Alexander Brunst a intrat în locul portarului titular Marcel Schuhen, accidentat, și și-a sărbătorit debutul în Bundesliga, au preluat conducerea prin Mathias Honsak după 18 minute. Freiburg, participantă în Europa League, și-a asigurat cel puțin un punct prin Lucas Höler (35'). SC nu a reușit să profite de superioritatea lor copleșitoare.

Mai ales că echipa gazdă a fost inițial condusă pentru a doua oară în acest sezon în fața a 34.300 de spectatori. Ei au primit cinci goluri în primul sfert de oră. Au supraviețuit acestei faze împotriva lui Darmstadt, dar la scurt timp Honsak a marcat la primul șut pe poartă al lui Darmstadt. Austriacul a beneficiat de faptul că compatriotul său Philipp Lienhart a deviat mingea dincolo de raza de acțiune a portarului Noah Atubolu.

Vizibil neimpresionată de acest eșec, formația gazdă a continuat să controleze jocul și a căutat în zadar mult timp o breșă în ploaia neîncetată a celor de la Freiburg. Șutul lui Michael Gregoritsch (26') a fost respins de pe linia porții, puțin mai târziu Ritsu Doan (27') a respins mingea de puțin pe lângă poartă, iar șutul lui Vincenzo Grifo, după o jumătate de oră, nu a găsit nici el poarta. Höler a fost cel care a reușit să scoată mingea de pe linia porții. Lienhart și Matthias Ginter, care au evoluat și ei, au pregătit terenul.

Chiar și după pauză, cea mai mare parte a acțiunii a avut loc în jumătatea hessiană. Cu toate acestea, antrenorul lui Freiburg, Christian Streich, nu era încă mulțumit. Cu brațele întinse, el a cerut mai multă lățime în jocul de atac al echipei sale. Cu toate acestea, SC a avut dificultăți în a realiza acest lucru.

Darmstadt însăși a avut doar apariții sporadice în suprafața de pedeapsă adversă, dar apoi a avut ghinion când mingea a ricoșat pur și simplu în brațul lui Grifo (53') și nu s-a acordat un penalty. De asemenea, vizitatorii au fost nevoiți să facă o înlocuire din cauza unei accidentări. După o ciocnire, Christoph Zimmermann a fost scos de pe teren cu targa. În locul său a intrat Bartol Franjic.

Honsak a deschis scorul la ultima fază. Cu toate acestea, marcatorul golului de 1:0 a fost presat decisiv de Ginter și a ratat de puțin. De partea cealaltă, Noah Weißhaupt și Maximilian Eggestein au fost opriți de Brunst, care a sărbătorit un debut decent în Bundesliga și a adus un punct pentru Darmstadt.