Seawolves se luptă pentru victorie cu Göttingen

Lucrurile nu au arătat bine pentru Rostock împotriva BG Göttingen pentru o lungă perioadă de timp. Apoi, doi profesioniști au dat lovitura și au întors jocul. Cu toate acestea, un alt jucător al Seawolves s-a dovedit a fi câștigătorul meciului.

O minge de baschet aterizează în plasă..aussiedlerbote.de

După trei înfrângeri la rând, Rostock Seawolves a înregistrat o nouă victorie în Liga Germană de baschet. Echipa antrenorului principal Christian Held a reușit o victorie cu 96:92 (45:50) în fața lui BG Göttingen, care s-a deplasat la meci pe penultimul loc în clasament, sâmbătă seara, în Stadthalle. Cel mai bun marcator al clubului din Mecklenburg a fost Derrick Alston (24 de puncte).

Seawolves aveau deja șase puncte avans la jumătatea primului sfert, dar apoi au avut probleme în a-și finaliza cu succes acțiunile ofensive. Göttingen a egalat datorită a două coșuri de trei puncte și apoi a preluat și conducerea. Vizitatorii au mărit acest avans la nouă puncte pe alocuri, dar Seawolves au revenit în joc și au redus deficitul la 43:44 cu puțin mai puțin de două minute înainte de pauză.

După pauză, Chevez Goodwin și Alston au întors din nou meciul aproape de unul singur. Cu toate acestea, Sid-Marlon Theis a fost cel care a marcat coșuri importante în ultima repriză foarte disputată, pentru a deschide calea pentru a treia victorie a echipei sale în acest sezon.