Seara de Cupă: Hertha s-a impus la penalty-uri în fața lui HSV

Hertha BSC și Hamburger SV joacă un meci de cupă palpitant sub lumina reflectoarelor pe Olympiastadion. Scorul este 3:3 după 120 de minute - Hertha se impune cu 5:3 la penalty-uri.

Reese de la Berlin înscrie în penalty pentru 5-3, iar echipa sărbătorește victoria alături de fani.....aussiedlerbote.de
Reese de la Berlin înscrie în penalty pentru 5-3, iar echipa sărbătorește victoria alături de fani. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa DFB - Seara de Cupă: Hertha s-a impus la penalty-uri în fața lui HSV

Hertha BSC își face fanii să viseze la finala de pe propriul stadion. După o seară dramatică în Cupa DFB împotriva lui Hamburger SV, echipa din divizia secundă berlineză s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei DFB. Hertha s-a impus cu 5:3 la penalty-uri. După 120 de minute, scorul de pe Olympiastadion a fost 3:3 (3:3, 2:2). La loviturile de departajare, portarul lui Hertha, Tjark Ernst, a apărat în fața lui Ransford-Yeboah Königsdörffer, după care Fabian Reese a marcat golul norocos al victoriei.

În fața a 58.946 de spectatori, dintre care câteva mii de fani HSV, Reese a adus-o inițial pe Hertha în avantaj sub comanda antrenorului Pal Dardai (minutul 21). Immanuel Pherai (31) și Laszlo Benes (43) au replicat, înainte ca Reese să egaleze (90). Königsdörffer (102), născut la Berlin, a marcat primul pentru HSV în prelungiri, înainte ca Jonjoe Kenny (120) să egaleze din nou în final pentru berlinezi - și să-i trimită în cele din urmă la loviturile de departajare, care au avut succes.

Inițial, Berlinul a preluat controlul jocului, a fost agresiv în atac și răbdător în construcție. Reese, din nou în mare formă, și-a inițiat propriul gol cu o cursă solitară. Mai întâi a trimis mingea în stâlp, apoi a trimis mingea în poartă.

Cu toate acestea, o mică diferență a fost suficientă pentru ca Pherai să înscrie golul egalizator cu un șut bine plasat de la puțin peste 25 de metri. Hamburg a intrat mai bine în joc. La scurt timp, portarul lui Hertha, Tjark Ernst, nu a reușit să respingă decât o centrare scăpată la picioarele lui Benes.

Hertha a fost din nou echipa mai bună după schimbare și a ieșit în atac. Reese a fost din nou la îndemână și a marcat cu un șut de la marginea careului. În prelungiri, Robert Glatzel, care a intrat pe teren, a centrat pentru Königsdörffer, care a intrat și el pe teren și a înscris. Kenny a avut apoi succes la ultima acțiune.

Hertha pe site-ul Instagram Hertha BSC Hertha BSC Hertha în turul X al Cupei HSV pe site-ul X HSV