Schnellbacher îl lasă pe Elversberg să se bucure - După 4:1 la vârf

Echipa promovată din Saarland se află în fruntea clasamentului. Elversberg sfidează un eșec timpuriu în confruntarea cu Paderborn, din divizia secundă.

David Kinsombi (l, SC Paderborn 07) și Paul Stock (SV 07 Elversberg) se luptă pentru minge..aussiedlerbote.de

Promovata SV Elversberg se află în continuare în fruntea clasamentului Ligii a 2-a și s-a impus în prima ligă cu o victorie categorică pe teren propriu. Echipa antrenorului Horst Steffen a învins clar, sâmbătă, pe SC Paderborn cu 4:1 (1-1) și va rămâne pe locul 3 cel puțin până la meciul de seară dintre Fortuna Düsseldorf și FC Schalke 04. Câștigătorul meciului a fost atacantul Luca Schnellbacher, care a reușit să întoarcă deficitul timpuriu cu cele două goluri (min. 41/50), cu puțin timp înainte și imediat după pauză, pentru a o readuce pe Elversberg pe drumul cel bun.

Pe lângă Schnellbacher, Paul Stock (57) și Maurice Neubauer (60) au mai marcat pentru formația din Saarland, în fața a 8.126 de spectatori. Golul de debut al lui Sebastian Klaus (22) nu a ajutat-o pe Paderborn, care a reziliat săptămâna aceasta contractul cu fostul internațional Max Kruse. Elversberg are deja 24 de puncte în clasament. Debutanții din divizia secundă ar putea avea perna de puncte de care au nevoie pentru un sezon lipsit de griji până la pauza de Crăciun. Paderborn (18) a alunecat în clasament și nu a reușit să ajungă din urmă gazdele, care au fost într-o formă excelentă de această dată.