Schalke se trezește prea târziu: înfrângere cu 3:5 la Düsseldorf

Încă o înfrângere pentru Schalke. Nici măcar noul antrenor Geraerts nu reușește să întoarcă lucrurile în lupta pentru retrogradare în cea de-a doua Bundesliga. Fortuna sare pe locul trei.

Tomas Kalas (l) și Henning Matriciani de la Schalke își agață capetele după fluierul final..aussiedlerbote.de

FC Schalke 04 este în continuare blocată în lupta pentru retrogradare în cea de-a doua ligă germană, după o nouă înfrângere. Clubul local a pierdut cu 3:5 (0:3) pe terenul celor de la Fortuna Düsseldorf, sâmbătă seara, în confruntarea din vestul țării, suferind astfel a patra înfrângere în cel de-al șaselea meci sub comanda noului antrenor Karel Geraerts. În urma acestui rezultat, Schalke rămâne pe locul 16 în clasament, în timp ce Fortuna a urcat pe locul trei, cel puțin pentru o seară. Vincent Vermeij (minutele 13 și 26), Felix Klaus (19), Christos Tzolis (min. 65) și Jona Niemiec (90.+4) au marcat pentru gazde în fața a 52.000 de spectatori în sala arhiplină de la Düsseldorf Arena, în timp ce pentru Schalke au înscris Marcin Kaminski (min. 57), Tomas Kalas (min. 74) și Bryan Lasme (min. 75).

La două săptămâni după înfrângerea cu 2-1 în fața lui Elversberg, antrenorul lui Schalke a folosit aceeași echipă de start, cu excepția lui Ralf Fährmann, care a revenit în poartă după o accidentare. Totuși, după doar 30 de minute, planul nu a mai funcționat. Gazdele, chinuite de mari probleme de accidentări în apărare, au surprins cu o linie de fund cu trei oameni, în care a intrat mijlocașul Yannik Engelhardt, și cu două aripi foarte ofensive.

Düsseldorf și-a găsit rapid ritmul și a trecut cu 3-0 de Schalke, grație dublei lui Vermeij și a golului lui Klaus, echipa retrogradată din Bundesliga făcând erori flagrante în defensivă. După doar 33 de minute, Geraerts și-a corectat formația cu trei schimbări timpurii și a trecut la patru fundași. Acest lucru a oferit mai multă stabilitate și ordine în jocul vizitatorilor. Kaminiski, Kalas și Lasme au redat emoțiile după ce Tzolis a făcut 4:1. Niemiec a marcat apoi pentru ca scorul final să fie 5:3.