SC Magdeburg urcă pe locul doi: 40:31 la FC Porto

SC Magdeburg, campioana în exercițiu, a urcat pe locul doi în Grupa B a Ligii Campionilor, beneficiind de înfrângerea lui Veszprém la Plock. Echipa de handbal din Bundesliga și-a asigurat astfel locul în faza eliminatorie. Echipa din Magdeburg s-a impus joi seară cu 40:31 (19:16) pe terenul lui...

Tim Hornke de la Magdeburg aruncă mingea. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - SC Magdeburg urcă pe locul doi: 40:31 la FC Porto

SC Magdeburg, campioana în exercițiu, a urcat pe locul doi în Grupa B a Ligii Campionilor, beneficiind de înfrângerea lui Veszprém la Plock. Echipa de handbal din Bundesliga și-a asigurat astfel locul în faza eliminatorie. Echipa din Magdeburg s-a impus joi seară cu 40:31 (19:16) pe terenul lui FC Porto și a sărbătorit al 20-lea meci competitiv consecutiv. Tim Hornke și Omar Ingi Magnusson au fost cei mai buni marcatori ai lui Magdeburg, cu câte opt goluri fiecare.

Gisli Kristjansson a revenit în lotul SCM pentru prima dată de la accidentarea suferită în Final Four-ul Ligii Campionilor din iunie, dar nu a jucat. Magdeburg a început atent meciul, a preluat rapid conducerea și după câteva minute a profitat de câștigarea posesiei pentru a se distanța la trei goluri (7:4/9). Magdeburg nu a reușit să se impună cu adevărat în apărare, dar și-a păstrat mult timp avantajul înainte ca Porto să reușească să reducă diferența la un gol (min. 13:14/21). Totuși, SCM nu s-a lăsat impresionată și s-a distanțat din nou ușor în avantaj la pauză.

Clubul din orașul de pe Elba și-a mărit treptat avantajul după pauză și conducea cu cinci goluri după un parțial de 3:0 (23:18/36). Jucătorii de bandă ai lui Magdeburg au reușit să se impună de fiecare dată. Câștigătorii Ligii Campionilor au profitat și de greșelile echipei portugheze, care a avut un al șaptelea jucător de câmp pe parchet în locul portarului. Cu un avantaj de opt goluri în minutul 51, meciul era practic decis, dar Magdeburg a continuat să înscrie 40 de goluri.

Handball-Bundesliga Homepage SC Magdeburg Twitter SC Magdeburg Facebook SC Magdeburg YouTube SC Magdeburg Deutscher Handballbund