SC Magdeburg nu-i dă nicio șansă lui GOG în victoria din deplasare

Magdeburg învinge joi campioana Danemarcei, GOG..aussiedlerbote.de

SC Magdeburg a bifat o nouă victorie în Liga Campionilor la handbal. Echipa din Magdeburg s-a impus joi cu 32:25 (17:13) pe terenul campioanei Danemarcei, GOG. Felix Claar a fost cel mai bun marcator al echipei din Magdeburg, cu șapte goluri. Cu douăsprezece puncte, SCM rămâne la mică distanță de primele două locuri în Grupa B și de calificarea directă în sferturile de finală.

SCM a avut un start strălucit, bazându-se pe Nikola Portner (15 parade) în poartă, care i-a oferit un avantaj timpuriu, dar apoi nu a reușit să înscrie timp de mai multe minute, permițându-i lui GOG să se regăsească încet-încet. Antrenorul SCM, Bennet Wiegert, a cerut un time-out (minutul 21) pentru a îndemna la mai multă disciplină la finalizare, Magdeburg s-a stabilizat și a intrat la pauză cu un avantaj de patru goluri.

De asemenea, campionii în exercițiu au ieșit mai bine din pauză și și-au mărit din nou avantajul. SCM a fost deosebit de concentrată în apărare, iar GOG nu a găsit decât rareori breșe în apărarea compactă 6:0. Michael Damgaard a marcat pentru 27:17 (44'), iar SCM a rămas consecventă după aceea.