SC Magdeburg învinge Montpellier în Liga Campionilor

Campioana în exercițiu SC Magdeburg a profitat de înfrângerea suferită de Veszprém pe teren propriu în fața Barcelonei. Echipa din Magdeburg s-a impus cu 28:24 (14:11) în fața vicecampioanei Franței, Montpellier HB, joi seara, în fața a 5.000 de spectatori, și se află la egalitate de puncte cu...

Janus Dadi Smarason de la Magdeburg joacă mingea. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - SC Magdeburg învinge Montpellier în Liga Campionilor

Campioana în exercițiu SC Magdeburg a profitat de înfrângerea suferită de Veszprém pe teren propriu în fața Barcelonei. Echipa din Magdeburg s-a impus cu 28:24 (14:11) în fața vicecampioanei Franței, Montpellier HB, joi seara, în fața a 5.000 de spectatori, și se află la egalitate de puncte cu Veszprém, pe locul trei în clasamentul Grupei B. Cel mai bun marcator al lui Magdeburg a fost Janus Dadi Smarason, cu opt goluri.

Chiar și fără Philipp Weber, Michael Damgaard și Gisli Kristjansson, accidentați, SCM a început bine partida, Felix Claar ocupând postul vacant de fundaș stânga. Cu toate acestea, oaspeții au avut mai multă priză în apărare și astfel și-au construit un avantaj strâns într-un meci care inițial a fost cu scoruri mici. Magdeburg a preluat conducerea pentru prima dată abia după mai bine de un sfert de oră (5:4/17). Totuși, SCM a ratat apoi cele mai bune ocazii de a readuce oaspeții în avantaj. Cu toate acestea, un parțial de 5:1 spre finalul reprizei i-a oferit lui Magdeburg un avantaj surprinzător de clar la pauză.

Vizitatorii au trebuit să își intensifice jocul după pauză, dar Magdeburg și-a mărit inițial avantajul (16:11/35). SCM a trebuit să continue să lucreze din greu împotriva apărării clubului francez și nu a reușit să se distanțeze pentru o perioadă lungă de timp. Cu toate acestea, acum a lucrat mai bine în apărare, iar portarul Nikola Portner a evoluat și el. Cu toate acestea, oaspeții au redus deficitul la două goluri cu două minute înainte de final (26:24). Smarason, de la Magdeburg, a decis în cele din urmă meciul cu al optulea său gol, pentru 27:24 (59').

Handball-Bundesliga Pagina de start SC Magdeburg Twitter SC Magdeburg Facebook SC Magdeburg YouTube SC Magdeburg SC Magdeburg Federația Germană de Handbal