Felix Claar din Magdeburg joacă mingea..aussiedlerbote.de

SC Magdeburg învinge Eisenach și este noul lider

SC Magdeburg a profitat de eșecul lui Füchse Berlin la Kiel și este noul lider al Ligii Germane de handbal. În duelul estic cu ThSV Eisenach, SCM s-a impus cu 38:31 (24:16) în fața a 6.600 de spectatori. Felix Claar a fost cel mai bun marcator al echipei din Magdeburg, cu 12 goluri, în timp ce Manuel Zehnder a fost cel mai bun marcator pentru Eisenach, cu 10 goluri. Eisenach rămâne pe ultimul loc în clasament, cu 7:19 puncte.

Eisenach a încercat să o țină pe Magdeburg departe de zona de aruncare cu o apărare ofensivă, dar nu a reușit să își păstreze mult timp avantajul inițial. Ambele formații au părut nervoase și jocul a rămas strâns, niciuna dintre echipe nereușind să se distanțeze. Antrenorul SCM, Bennet Wiegert, a cerut calm într-un time-out și a cerut ca duelurile să fie câștigate. SCM și-a intensificat jocul, mai ales în atac, în timp ce Eisenach nu a mai putut să se impună - și astfel gazdele au condus cu o diferență clară la pauză.

SCM nu a cedat nici după pauză și și-a mărit avantajul la zece goluri în debutul meciului, grație remarcabilului Claar (26:16/33). ThSV nu a găsit decât rareori breșe în apărarea lui Magdeburg și apoi nu a reușit de multe ori să-l găsească pe Sergey Hernandez în poarta SCM-ului. Când Magdeburg a slăbit apoi puțin, Eisenach a reușit să contureze pozitiv a doua repriză și a redus treptat deficitul la cinci goluri (30:25/47). Cu toate acestea, vizitatorii nu au reușit niciodată să pună în pericol victoria lui Magdeburg, deși au "câștigat" repriza a doua la un gol diferență.