Felix Claar (l) de la Magdeburg joacă împotriva lui Lukas Joergensen de la Flensburg..aussiedlerbote.de

SC Magdeburg: 34:28 la HBW Balingen-Weilstetten

SC Magdeburg și-a apărat avansul în fruntea clasamentului Ligii Germane de handbal cu a 17-a victorie consecutivă în toate competițiile. Echipa din orașul de pe Elba s-a impus cu 34:28 (16:15) pe terenul lui HBW Balingen-Weilstetten, duminică, într-un meci foarte disputat. Cel mai bun marcator al lui Magdeburg a fost Felix Claar, cu șapte goluri.

Fără Michael Damgaard, care s-a accidentat la șold, SCM a fost nevoit să improvizeze pe postul de fundaș stânga, Claar jucând pe acest post în cea mai mare parte a timpului. Magdeburg a avut o problemă de finalizare în debutul meciului și a făcut prea multe greșeli tehnice, ceea ce a făcut ca Magdeburg să fie condusă la un gol. Antrenorul principal Bennet Wiegert a cerut primul său time-out la începutul meciului (3:6/11), iar Magdeburg a egalat ulterior (7:7/15). Balingen s-a relaxat spre finalul reprizei, iar Magdeburg a întors jocul.

După pauză, SCM a profitat de greșelile lui Balingen, care a jucat în mod constant cu un al șaptelea jucător în teren, pentru a lua primul avantaj de trei goluri (20:17/35). Magdeburg a avut probleme din cauza lipsei permanente de personal și nu a reușit să controleze jocul pentru o lungă perioadă de timp. Cu toate acestea, SCM și-a mărit ușor avantajul spre final, cu forță individuală și multă inteligență.