Michael Gregoritsch (l) de la Freiburg sărbătorește alături de Jordy Makengo (d) de la Freiburg....aussiedlerbote.de
Michael Gregoritsch (l) de la Freiburg sărbătorește alături de Jordy Makengo (d) de la Freiburg după golul său care a dus scorul la 3-0..aussiedlerbote.de

SC Freiburg avansează în Europa League grație lui Gregoritsch

SC Freiburg, club din Bundesliga, este calificată în această iarnă în Europa League. Echipa antrenorului Christian Streich s-a impus joi cu 5:0 (4:0) în fața celor de la Olympiakos Pireu și nu mai poate fi îndepărtată de unul dintre primele două locuri din Grupa A a turului preliminar. Atacantul Michael Gregoritsch a reușit un hat-trick (minutele 3, 8, 36), iar Kiliann Sildillia a marcat și el în prima repriză (min. 42). Ritsu Doan a marcat în repriza a doua (77').

În ultimul meci, pe 14 decembrie, la 14 decembrie, pe terenul echipei engleze West Ham United, din Premier League, Freiburg va încerca să câștige grupa și să se califice direct în 16-imile de finală.