Antrenorul lui Leipzig, Runar Sigtryggsson (M), dă sfaturi tactice echipei sale..aussiedlerbote.de

SC DHfK Leipzig se luptă pentru o remiză la Bergischer HC

Echipa de handbal a SC DHfK Leipzig mai are de așteptat pentru a doua victorie în deplasare în Bundesliga. Cu toate acestea, echipa antrenorului principal Runar Sigtryggsson a obținut cel puțin o remiză 31:31 (16:19) pe terenul celor de la Bergischer HC, joi seara. După patru înfrângeri la rând, a fost primul punct obținut de clubul din Leipzig în fața unui adversar de temut. Cu nouă goluri, Franz Semper a fost cel mai bun marcator al lui SC DHfK în fața a 2.259 de spectatori, care rămâne pe locul nouă, cu 13:15 puncte.

Leipzig a început în ritm alert și a condus cu 4:2 după cinci minute, folosindu-și în mod constant ocaziile și beneficiind inițial de faptul că portarul Domenico Ebner, care a strălucit cu 20 de parade în victoria cu 36:30 de pe teren propriu împotriva TVB Stuttgart cu o săptămână înainte, a intrat imediat în joc. A urmat un schimb deschis de lovituri, oaspeții dovedindu-se foarte sensibili la loviturile de departajare rapidă și fiind conduși pentru prima dată cu 9:10 în minutul 15. BHC a acționat mai hotărât pe ansamblu și, după un parțial de 4:0 pentru a face 16:12 (24'), a luat cel mai mare avans de până atunci.

Echipa gazdă a avut jocul sub control până la 24:20 (38'), înainte ca Leipzig să egaleze cu patru goluri consecutive și să facă 24:24 (45'). BHC și-a regăsit apoi ritmul în ofensivă, dar Leipzig nu s-a lăsat doborâtă. BHC a păstrat un avantaj de 31:30 timp de cinci minute în ultima repriză tensionată, înainte ca Viggo Kristjansson să egaleze pentru Leipzig cu 14 secunde înainte de final.