SC DHfK Leipzig câștigă lupta de apărare împotriva lui Erlangen

Echipa de handbal SC DHfK Leipzig și-a dovedit încă o dată forța de acasă în Bundesliga. Echipa antrenorului principal Runar Sigtryggsson a învins duminică după-amiază pe HC Erlangen cu 20:19 (11:11) și a sărbătorit a patra victorie consecutivă în fața propriului public. În fața a 4025 de...

Viggo Kristjansson, de la Leipzig, în acțiune. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal Bundesliga - SC DHfK Leipzig câștigă lupta de apărare împotriva lui Erlangen

Echipa de handbal a SC DHfK Leipzig și-a dovedit încă o dată forța de acasă în Bundesliga. Echipa antrenorului principal Runar Sigtryggsson a învins duminică după-amiază pe HC Erlangen cu 20:19 (11:11) și a sărbătorit a patra victorie consecutivă în fața propriului public. În fața a 4025 de spectatori, Viggo Kristjansson a fost cel mai bun marcator al SC DHfK, cu opt goluri, clubul urcând pe locul șapte în clasament, cu 15:15 puncte.

"Întotdeauna este o bătălie grea împotriva lui Erlangen", a declarat Kristjansson înainte de meci. Ce a vrut să spună islandezul prin asta a devenit rapid evident și în această întâlnire. Apărarea și cei doi portari puternici au dominat încă de la început. Erlangen a început mai bine, dar a trebuit să se confrunte cu un cartonaș roșu pentru extrema stângă Christopher Bissel în minutul zece. Clubul din Leipzig a marcat trei goluri succesive și s-a distanțat la 5:4 (minutul 13), înainte de a pierde și el un jucător important din cauza unui cartonaș roșu. Franz Semper a fost nevoit să părăsească prematur terenul la al 200-lea său meci în Bundesliga, după ce a fost lovit la cap (minutul 15). Ambele echipe au continuat să fie lipsite de idei în atac, cu multe scăpări de concentrare. Gazdele i-au mulțumit în special portarului lor Domenico Ebner pentru menținerea scorului la egalitate la pauză, acesta strălucind cu nouă intervenții în prima repriză.

Internaționalul italian a strălucit și după reluare, permițându-i lui SC DHfK să se desprindă pentru prima dată la o diferență mică (15:12 în minutul 37). Erlangen a revenit inițial la 14:15 (43'), dar nu a reușit să înscrie în următoarele zece minute în fața puternicei apărări a celor de la Leipzig. Echipa gazdă și-a mărit avantajul la 19:15 în această fază. HCE nu a cedat și a redus deficitul la 18:19 până în minutul 57. După un time-out al lui Sigtryggsson, Kristjansson a marcat pentru 20:18, dar oaspeții au găsit imediat răspunsul potrivit și au avut chiar șansa de a egala la 20:20 pe ultimul atac. Christoph Steinert a ratat însă ultima aruncare cu 13 secunde înainte de final, după ce a fost oprit decisiv de Marko Mamic de la Leipzig.

Pagina de start SC DHfK Leipzig Pagina de start a Bundesligii de handbal SC DHfK pe Facebook SC DHfK pe Twitter SC DHfK pe Instagram