Rostock Seawolves suferă următoarea înfrângere la Chemnitz

Lucrurile continuă să nu meargă bine pentru Seawolves în deplasare în Liga Germană de Baschet. Echipa din Rostock a avut un start bun la Chemnitz - dar a călătorit din nou acasă ca învinsă.

Baschet: Rostock Seawolves a fost contestată de Niners Chemnitz..aussiedlerbote.de

Rostock Seawolves nu a reușit să pună capăt seriei de succese a lui Niners Chemnitz în Liga Germană de baschet și rămâne fără victorie în deplasare. Înfrângerea cu 75:85 (34:42) suferită vineri seara pe terenul rivalilor din campionat, care au ajuns la șapte victorii consecutive, a fost a patra înfrângere în deplasare a clubului din Mecklenburg în acest sezon. Derrick Alston a fost cel mai bun marcator al Seawolves, cu 26 de puncte.

Echipa antrenorului principal Christian Held a fost condusă clar la început, dar și-a revenit și chiar a preluat ea însăși conducerea în unele momente ale primului sfert. Clubul hanseatic a pierdut complet firul jocului pentru câteva minute la jumătatea reprizei a doua. După ce Chevez Goodwin a marcat o aruncare liberă pentru 25:27, Chemnitz a produs un parțial de 15:0. Abia atunci Seawolves și-au regăsit jocul și au luptat pentru a reveni la opt puncte de Niners până la pauză.

Cu toate acestea, formația gazdă a rămas echipa mai eficientă în sfertul al treilea și și-a mărit avansul cu încă patru puncte. Deși Seawolves au decis ultima perioadă la limită în favoarea lor, nu au mai putut evita înfrângerea.