FC Erzgebirge Aue a irosit un avantaj de 2:0 și a pierdut puncte importante în drumul său spre locurile de promovare. Clubul de fotbal din divizia a treia a remizat sâmbătă, 2-2 (2-1), pe terenul celor de la Arminia Bielefeld. Pe Schüco Arena, Tim Danhof (18) și Marcel Bär (40) au marcat pentru...

Tim Danhof de la Aue joacă mingea. Foto:.aussiedlerbote.de

Liga a 3-a - Remiză: FC Erzgebirge Aue ratează victoria pe terenul celor de la Arminia Bielefeld

FC Erzgebirge Aue a irosit un avantaj de 2:0 și a pierdut puncte importante în drumul său spre locurile de promovare. Clubul de fotbal din divizia a treia a remizat sâmbătă, 2-2 (2-1), pe terenul celor de la Arminia Bielefeld. Tim Danhof (18) și Marcel Bär (40) au marcat pentru Aue, iar Nicklas Shipnoski (45+1) și Kaito Mizuta (75) pentru Arminia, pe Schüco Arena.

Prima repriză a început echilibrat și cu ocazii de ambele părți. Danhof a făcut 1-0 în minutul 18, lăsând în picioare doi apărători ai Arminiei și înscriind cu calm la colțul din stânga. A urmat o fază de forță a gazdelor. În această fază a jocului, Arminia a avut multe ocazii de mare calibru, care au fost deseori dezamorsate doar de portarul lui Aue, Martin Männel. Gazdele nu au fost răsplătite, iar Bär a marcat în minutul 40, după o centrare a lui Danhof, pentru a face 2-0, însă gazdele au reușit să egaleze cu câteva secunde înainte de pauză.

Arminenul a ieșit mai bine din repriza secundă și a avut două ocazii periculoase în primele cinci minute. De data aceasta, Bielefeld a fost răsplătită cu golul egalizator. Antrenorul lui Aue, Pavel Dotchev, s-a supărat atât de tare încât a fost trimis în tribună cu un cartonaș galben. După golul egalizator, ambele echipe au dat tot ce au avut mai bun, dar meciul a rămas la egalitate.