Prima înfrângere pentru baschetbaliștii de la Göttingen în Cupa Europei

Fanii BG Göttingen. Echipa de baschet a ratat o victorie timpurie în grupele Cupei Europei..aussiedlerbote.de

Echipa de baschet BG Göttingen a ratat o victorie timpurie în grupa din Cupa Europei. Clubul din Saxonia Inferioară a pierdut miercuri cu 104:109 (91:91, 46:41) în fața formației italiene de primă divizie Pallacanestro Varese, după prelungiri, și a pierdut pentru prima dată în actualul sezon al Cupei Europei. O victorie pe terenul clubului cipriot Keravnos BC, miercurea viitoare, ar consfinți locul lui Göttingen în faza a doua a grupelor. Letonul Karlis Silins a fost cel mai bun marcator al clubului din Bundesliga, cu 31 de puncte.

Condusă de puternicul Silins, echipa antrenorului principal Olivier Foucart a intrat la pauză cu un avans de cinci puncte. Pivotul a marcat 19 puncte după 20 de minute și a fost astfel responsabil pentru aproape jumătate din punctele lui Göttingen. Echipa gazdă a rămas în frunte și după pauză, dar a cedat în repetate rânduri un avantaj clar. Italienii au marcat șase puncte la rând pentru a ajunge în prelungiri și au avut nervii mai tari în repriza suplimentară.