"Poți să petreci bine în Saarland": atmosfera de petrecere în Saarbrücken

Starea de spirit la 1. FC Saarbrücken este la apogeu după următoarea lovitură de cupă. Cu toate acestea, nu va exista niciun maraton de sărbători la clubul de fotbal din a treia divizie - antrenorul are ceva împotrivă.

Antrenorul lui Saarbrücken, Rüdiger Ziehl (dr), sărbătorește victoria. Foto:.aussiedlerbote.de

După victoria cu Frankfurt - "Poți să petreci bine în Saarland": atmosfera de petrecere în Saarbrücken

Jucătorii de la 1. FC Saarbrücken au vrut să sărbătorească în stil mare lovitura de cupă împotriva lui Eintracht Frankfurt. "Cu siguranță mă voi răsfăța cu câteva beri astăzi", a anunțat golgheterul Kai Brünker la postul de televiziune Sky. Întrebat cine este petrecărețul din echipă, atacantul în vârstă de 29 de ani a răspuns: "De fapt, am impresia că toată echipa este petrecăreață - este o echipă foarte cool".

Victoria cu 2:0 (0:0) în fața clubului din Bundesliga a însemnat că echipa din divizia a treia Saarbrücken a ajuns în sferturile de finală ale Cupei DFB pentru a noua oară în istoria clubului. Brünker (minutul 64) și Luca Kerber (minutul 78) au marcat golurile victoriei de miercuri seara.

"Din nou senzațional astăzi, mai ales modul în care a jucat echipa", a declarat directorul sportiv Jürgen Luginger: "Putem pur și simplu să câștigăm cupa, trebuie să spunem asta". El le-a dat o lesă lungă profesioniștilor în timpul festivităților: "Vrem să ne bucurăm de seara de astăzi, este senzațional, călătoria continuă", a spus tehnicianul de 55 de ani și a anunțat: "Va fi multă sărbătoare acum, cred, se poate sărbători bine în Saarland."

Antrenorul Rüdiger Ziehl a limitat însă oarecum intervalul de timp: "Ne vom întâlni mâine după-amiază și ne vom regenera". Echipa sa își va continua campania din a treia divizie sâmbătă, la SC Freiburg II. Formația din Saarland ocupă locul 11 în clasament și nu este tocmai mulțumită de modul în care a decurs sezonul până acum, în timp ce în Cupa DFB, după meciurile cu Karlsruhe (2:1) și Bayern Munchen (2:1), a urmat acum următorul act festiv.

Lista de meciuri din Cupa DFB Echipa Eintracht Frankfurt 1. Echipa FC Saarbrücken