Portarul Ebner excelează în victoria de acasă a lui SC DHfK Leipzig

Portarul lui Leipzig, Domenico Ebner, are o prestație de excepție în victoria de pe teren propriu....aussiedlerbote.de
Portarul lui Leipzig, Domenico Ebner, are o prestație de excepție în victoria de pe teren propriu cu Stuttgart..aussiedlerbote.de

Echipa de handbal SC DHfK Leipzig a sărbătorit a treia victorie consecutivă pe teren propriu în Bundesliga. Echipa antrenată de Runar Sigtryggsson a învins joi seară pe TVB Stuttgart cu 36:30 (15:15). În fața a 4202 spectatori, Franz Semper și Viggo Kristjansson au fost cei mai buni marcatori, cu opt goluri fiecare. Cu toate acestea, Domenico Ebner a fost jucătorul remarcabil pentru SC DHfK, care se află acum pe locul nouă, cu 12:14 puncte. Portarul internațional italian a strălucit cu 20 de parade.

Leipzig și-a găsit imediat ritmul în atac și a condus cu 6:3 după doar șase minute. A fost începutul unui schimb furibund de lovituri, în care ambele echipe au impresionat prin ritmul ridicat și utilizarea puternică a ocaziilor. Scorul a continuat până la 13:12 (minutul 17), înainte ca jocul să ia o turnură spectaculoasă, pentru care principalii responsabili au fost cei doi portari care au fost înlocuiți.

Miljan Vujovic, de la Stuttgart, a avut șapte intervenții până la pauză. Ebner a apărut ca fiind cel care a făcut diferența pentru Leipzig, apărând opt din cele unsprezece șuturi ale oaspeților în prima repriză.

SC DHfK a început mai bine în repriza secundă, jucându-și acum din nou atacurile cu mai multă răbdare. Cu toate acestea, Stuttgart nu s-a lăsat însă scuturată și a păstrat contactul până la 21:22 (41'), înainte ca formația gazdă să producă un 6:2 și să deschidă un ecart de 28:23 (50').

Ebner i-a dus cu regularitate la disperare pe marcatorii TVB-ului și în această perioadă. Stuttgart a încercat să o scoată din ritm pe Leipzig cu o acoperire ofensivă în ultima repriză, dar jucătorii lui Sigtryggsson nu au mai permis să se întâmple nimic.