Perechea de patinaj artistic Hase/Volodin după victorie: Patinează și mai bine

Noua pereche de patinaj artistic Hase/Volodin câștigă primul Grand Prix din carieră în Finlanda și se califică în finala profitabilă.

Minerva-Fabienne Hase și Nikita Wolodin din Germania în acțiune..aussiedlerbote.de

Noua pereche germană de patinaj artistic Minerva Fabienne Hase/Nikita Volodin încă mai are loc de îmbunătățiri după prima victorie la Grand Prix din tânăra lor carieră. "Așa cum am dovedit și în alte competiții, putem patina mai bine și vrem să arătăm asta în Japonia", a declarat Volodin în weekend, după ce a terminat pe primul loc la Espoo, în Finlanda.

Cei doi au acum cele mai mari șanse de a se califica în finala de la Beijing din decembrie. Hase/Volodin vor concura la al doilea lor Grand Prix săptămâna viitoare, la Osaka; cei doi patinează împreună doar de un an.

În pofida greșelilor la săriturile individuale, berlineza și partenera sa din Sankt Petersburg au învins sâmbătă, la stilul liber, cu 192,72 la 188,60 puncte, pe campionii europeni Sara Conti/Niccolo Macii din Italia.

"Rezultatul competiției a fost foarte surprinzător pentru noi. Nu a fost cel mai bun patinaj liber al nostru, dar am încercat să forțăm până la final", a declarat Hase. Perechea se afla pe locul al treilea înainte de patinajul liber. "Am fost foarte emoționată și am simțit presiunea. Este un sentiment nou să intri într-o competiție știind că putem câștiga", a explicat soldatul sportiv în vârstă de 24 de ani.

Pentru Hase, care s-a clasat pe locul 16 alături de fostul său partener Nolan Seegert la Jocurile Olimpice din 2022 de la Beijing, a fost prima sa victorie la un Grand Prix.

Cu Hase/Volodin, Uniunea Germană de Patinaj are o nouă pereche de top alături de Annika Hocke/Robert Kunkel, care au terminat pe locul trei la Campionatele Europene. Hocke/Kunkel au câștigat Grand Prix Skate America și, de asemenea, mai au șanse să ajungă în finala celor mai bune șase perechi din serie.