Antrenorul echipei Oldenburg, Pedro Calles, dă indicații pe margine..aussiedlerbote.de

O nouă speranță pentru baschetbaliștii din Oldenburg

Echipa de baschet EWE Baskets Oldenburg poate spera din nou să ajungă în turul următor al Ligii Campionilor. Clubul din Bundesliga s-a impus marți cu 81:64 (48:34) în fața formației belgiene Ostende. După trei înfrângeri la rând în Grupa E, clubul din Saxonia Inferioară se află acum pe locul trei în clasament. Doar câștigătoarele grupei se califică direct în 16-imile de finală. Echipele de pe locurile doi și trei trebuie să joace o rundă intermediară, în timp ce Liga Campionilor se încheie pentru echipa de pe locul patru.

Oldenburg, care a fost lipsită de înlocuitori, a realizat o primă repriză convingătoare, după ce în ultima vreme a pierdut patru meciuri competitive la rând. Echipa antrenorului principal Pedro Calles conducea cu 14 puncte după 20 de minute. Cu toate acestea, nimic nu a funcționat mult timp în sfertul al treilea. Nord-germanii au marcat primele puncte abia după cinci minute și jumătate (50:45 în minutul 26). Oldenburg a recâștigat controlul jocului în ultima repriză, obținând o victorie clară la final și câștigând și meciul direct cu belgienii. Geno Crandall a fost cel mai bun marcator, cu 18 puncte.