Niederlechner o lasă pe Hertha să se bucure

Cursa lui Florian Niederlechner aduce victoria lui Hertha împotriva lui Elversberg. Dar performanța echipei sale îl enervează și pe antrenor.

Florian Niederlechner, de la Hertha, sărbătorește golul marcat la scorul de 3-1. FOTO.aussiedlerbote.de

Bundesliga 2 - Niederlechner o lasă pe Hertha să se bucure

La fluierul final, atacantul lui Hertha, Florian Niederlechner, stătea deja pe banca de rezerve, în frigul năprasnic de pe Stadionul Olimpic, învelit bine. Spre deosebire de multe meciuri anterioare, de data aceasta, triplusaltistul și echipa sa și-au asigurat un avantaj timpuriu. "Când e pe fază, e pe fază", a declarat jucătorul de 33 de ani, aflat în mare formă, după victoria cu 5:1 (2:1) a clubului din divizia secundă în fața promovatei SV Elversberg.

El a avut mingea meciului sub braț după hat-trick-ul său. Niederlechner a marcat pentru al treilea meci la rând. "În urmă cu șase săptămâni, probabil că am fi contraatacat și am fi primit un gol. Astăzi, el a deviat-o în poartă", a declarat atacantul despre golul său de 4:1, care a decis definitiv meciul în repriza a doua. Echipa retrogradată din Bundesliga a lăsat în mod repetat să scape conducerea în ultimele meciuri.

Linus Gechter (minutul 12), Niederlechner (min. 23, 61 și 67) și Jonjoe Kenny (min. 71) au marcat pentru echipa gazdă în fața a 33.097 de spectatori. Thore Jacobsen (15) a dus scorul la 1:1 la pauză.

Berlinezii au sărit pe locul opt și sunt acum la trei puncte în spatele celor de la Saarland. Cu toate acestea, dacă vor să fie în mijlocul cursei pentru promovare până la Crăciun, așa cum spera antrenorul Pal Dardai, berlinezii vor trebui să recupereze mai mult teren - și, de asemenea, să își îmbunătățească jocul.

De data aceasta, prima repriză a fost problema. Gazdele au avut noroc duminică să nu primească mai multe goluri în primele zece minute. "Am invitat opoziția să intre în teren cu pase greșite pe care nu le vezi în mod normal în divizia a cincea sau a șasea", a certat Dardai. "Prima repriză a fost neplăcută pentru mine, rușinoasă".

Golurile Berlinului au fost mai mult produsul întâmplării. De două ori, sarzii nu au reușit să degajeze mingea în zona de cinci metri. Gechter și Niederlechner au transformat recuperările. Jacobsen a egalat cu un șut de la aproximativ 20 de metri, pe care Ernst nu l-a văzut decât târziu.

Extrema Fabian Reese a fost ceva mai diplomat: "Ar fi greșit să spunem că este nemeritat, dar ne-am făcut viața grea în prima repriză". Dardai a făcut apoi câteva schimbări în a doua repriză și a văzut "fotbalul adevărat al lui Hertha".

Mai presus de toate, echipa sa și-a valorificat oportunitățile. Niederlechner a marcat cu un șut din întoarcere care părea să fie salvat. Maurice Neubauer a deviat imparabil mingea și a făcut 4:1. Kenny a marcat cu o minge puternică din spate.

Miercuri, clubul din capitală va primi vizita lui Hamburger SV în 16-imile de finală ale Cupei DFB (20:45/Sky). Iluminat cu lumina reflectoarelor, tur eliminatoriu și o sală plină. "Dacă vom juca o primă repriză ca aceasta, ne va fi greu să progresăm", a declarat Niederlechner.

Hertha pe Instagram Site-ul Hertha BSC Site-ul Hertha BSC Hertha pe X Bundesliga 2 tabel Bundesliga 2 informații pentru Hertha BSC v SV Elversberg