Mulțumită lui Guirassy & Undav: VfB a câștigat împotriva lui Werder

Guirassy și Undav încep împreună pentru prima dată la VfB Stuttgart. Iar cei doi atacanți decid meciul cu Werder.

Jucătorii de la VfB Stuttgart sărbătoresc victoria cu 1-0 împotriva lui Bremen. Foto:.aussiedlerbote.de

Bundesliga - Mulțumită lui Guirassy & Undav: VfB a câștigat împotriva lui Werder

Perechea formată din Deniz Undav și Serhou Guirassy a condus VfB Stuttgart la victoria împotriva lui Werder Bremen. Cei doi atacanți au marcat golurile victoriei cu 2-0 (1-0) a șvabilor, sâmbătă seară, la prima lor apariție comună într-un unsprezece de start. Undav, sortit cândva la echipa de tineret a lui Werder, a răsplătit inițial o prestație superioară a gazdelor cu deschiderea scorului (minutul 17). Guirassy a făcut diferența cu un penalty transformat (75').

Echipa surpriză a Bundesligii și-a consolidat astfel locul trei în clasament, în spatele lui Bayer Leverkusen și Bayern Munchen, și s-a pregătit cu succes pentru 16-imile de finală ale Cupei DFB împotriva Borussiei Dortmund. Bremen, care este slabă în deplasare, a început ultima repriză până la Crăciun cu o înfrângere, pe care antrenorul Ole Werner o proclamase ca fiind un meci de referință.

În fața a 54.500 de spectatori, în arena cu casa închisă, antrenorul VfB Sebastian Hoeneß își așezase unsprezece de start într-o formație ofensivă, chiar și în afară de cei doi marcatori Guirassy și Undav. Undav, care a crescut nu departe de Bremen, avusese cândva experiențe dureroase la Werder. În tinerețe, atacantul nu reușise să se impună și între timp renunțase la speranțele sale profesionale. La temperaturi scăzute, el a arătat încă o dată de ce este atât de valoros pentru șvabi, care au jucat de această dată într-un tricou special, fiind împrumutat din Premier League.

Împreună cu partenerul său de atac Guirassy și cu ceilalți colegi din atac, atacantul a fost tot mai aproape de gol. Silas Katompa Mvumpa a avut prima ocazie (6), apoi Undav a ratat golul lui Bremen pe dreapta, în urma unui corner (9). Guirassy a ratat și el de câteva ori avantajul, o dată după mai multe pase de un-doi cu Undav (11). Apoi a fost momentul ca Stuttgart să sărbătorească: Undav a împins mingea peste poartă. Căpitanul Waldemar Anton l-a pus la încercare pe Michael Zetterer, iar portarul lui Werder a lăsat mingea să ricoșeze.

Gazdele au dominat jocul cu încredere, dar au ratat mult timp golul doi, când au avut alte ocazii bune. Un gol al lui Guirassy a fost anulat pentru offside la câteva minute după 1:0 (21'), iar șutul lui Guirassy dintr-un unghi ascuțit a ratat de puțin ținta cu puțin timp înainte de pauză (40'). Undav nu a reușit să înscrie cu un șut de la distanță înainte de pauză (45'). Bremen, în schimb, a intrat cu greu în joc în atac și a fost în mod repetat în pericol în apărare.

După pauză, Bremen a produs una dintre rarele sale acțiuni de atac. Totuși, a fost mult mai periculoasă de partea cealaltă decât finalizarea lui Mitchell Weiser (49'): Guirassy, cel mai bun marcator al șvabilor, a ratat următoarele mari ocazii la prima sa titularizare după accidentarea musculară și tensiunile din deplasarea internațională (51/61).

Abia la penalty, Guirassy și-a păstrat calmul ca de obicei și a transformat din centrare. Potrivit arbitrului Bastian Dankert, însuși marcatorul golului fusese faultat de înlocuitorul Niklas Stark. Bremen a protestat insistent. Internaționalul lui Chris Führich, de la VfB, a fost tratat afară înainte de scenă și a primit mingea de la portarul lui Werder, Zetterer.