Mulțumită lui Claar: Magdeburg rămâne în fruntea clasamentului

SC Magdeburg a recucerit duminică primul loc în Liga Germană de handbal, cu o victorie muncită, 32:30 (18:16), pe teren propriu, în tradiționalul duel cu VfL Gummersbach. Cel mai bun marcator al celor de la Magdeburg, în fața a 6600 de spectatori prezenți în Getec Arena, care a fost arhiplină,...

Felix Claar de la Magdeburg joacă mingea. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal Bundesliga - Mulțumită lui Claar: Magdeburg rămâne în fruntea clasamentului

SC Magdeburg a recucerit duminică primul loc în Liga Germană de handbal, cu o victorie muncită, 32:30 (18:16), pe teren propriu, în tradiționalul duel cu VfL Gummersbach. Cel mai bun marcator al celor de la Magdeburg, în fața a 6600 de spectatori prezenți în Getec Arena, care a fost arhiplină, a fost Felix Claar, cu zece goluri. SCM are un avans de zece goluri față de Füchse Berlin, care se află la egalitate de puncte.

Într-o primă repriză echilibrată, oaspeții au avut un ușor avantaj, până când SCM s-a distanțat la trei goluri în decurs de trei minute, cu un parțial de 4:0 (minutul 7:4/10). Nici măcar un time-out al oaspeților (10') nu a oprit în primă fază debitul celor de la Magdeburg, chiar dacă Gummersbach a reușit să reducă din nou din diferență în cursul primei reprize. Magdeburg a avut probleme în defensivă, dar a condus totuși la limită la pauză.

Echipa locală nu a ieșit bine de la pauză, fiind nevoită inițial să cedeze un egal rapid (18:18/32) și, în cele din urmă, să se distanțeze la trei goluri (20:23/40). Cu toate acestea, un time-out și o repriză intermediară a SCM-ului au egalat, oaspeții pedepsindu-și greșelile. Magdeburg s-a impus în cele din urmă pentru că echipa lui Bennet Wiegert a făcut mai puține greșeli.

Handbal Bundesliga Pagina de start SC Magdeburg Twitter SC Magdeburg Facebook SC Magdeburg YouTube SC Magdeburg SC Magdeburg Federația Germană de Handbal