Joel Birlehm de la Rhein-Neckar Löwen. Echipa a ajuns în turul principal al Ligii Europa înainte de....aussiedlerbote.de
Joel Birlehm de la Rhein-Neckar Löwen. Echipa a ajuns în turul principal al Ligii Europa înainte de termen..aussiedlerbote.de

Liga Europeană: Rhein-Neckar Löwen ajunge în turul principal

Rhein-Neckar Löwen a ajuns în turul principal al Ligii Europa înainte de termen. Handbaliștii germani s-au impus marți seara cu 39:30 (20:17) în fața celor de la Benfica Lisabona și, după a patra victorie în patru meciuri, nu mai pot fi îndepărtați de unul dintre primele două locuri în dificila Grupă A a turului preliminar.

În fața a 2956 de spectatori în SNP Dome din Heidelberg, internaționalii germani Juri Knorr și Jannik Kohlbacher au fost cei mai buni marcatori, cu câte nouă goluri fiecare, pentru echipa antrenorului Sebastian Hinze, care a fost condusă inițial cu 5:7 (minutul 6) într-o întâlnire rapidă. Cu toate acestea, grație paradei puternicului portar Joel Birlehm, formația gazdă a condus cu 20:17 la pauză.

Leii au continuat să se bazeze pe portarul lor și după pauză. Câștigătorii Cupei și-au creat în mod repetat ocazii clare în atac și s-au distanțat la 27:20 în minutul 39. Mannheim a apărat apoi acest avantaj fără probleme.