Leipzig pierde din nou la Wolfsburg

VfL Wolfsburg și RB Leipzig joacă între ele de două ori în doar 26 de zile. Iar outsiderul care se luptă câștigă pentru a doua oară.

Jonas Wind (l.) de la Wolfsburg joacă împotriva lui Amadou Haidara de la Leipzig..aussiedlerbote.de

RB Leipzig a pierdut pentru a doua oară în patru săptămâni în fața unei formații aflate în dificultate, VfL Wolfsburg. La 25 de zile după ce a fost eliminată din Cupa DFB, echipa lui Marco Rose a pierdut și ea cu 2-1 (0-1), sâmbătă, pe Volkswagen Arena, abandonând locurile de Liga Campionilor în Bundesliga.

Încă o dată, VfL a preluat conducerea devreme în fața a 25.350 de spectatori: Jonas Wind a marcat în minutul 9 și a făcut 1-0. Leipzig a dominat jocul și a atacat fără încetare. Dar la doar 14 minute după egalarea meritată a lui Yussuf Poulsen (minutul 52), brazilianul Rogerio (minutul 66) a marcat un norocos 2:1 pentru Wolfsburg. Astfel, s-a încheiat o serie negativă de cinci meciuri fără victorie în Bundesliga pentru clubul din Volkswagen.

Antrenorul Niko Kovac răspunde întotdeauna la cea mai interesantă întrebare la VfL în aceste săptămâni înainte de startul partidei: Cine va juca? Cine nu va juca? Fostul antrenor al lui Bayern a fost criticat la Wolfsburg pentru că schimbă constant tactica și personalul.

De data aceasta, Maximilian Arnold a fost nevoit să iasă de pe bancă împotriva lui Werder Bremen (2:2) și să revină în 11-le de start la Mönchengladbach (0:4). Jucătorul în vârstă de 29 de ani critică în special rotațiile lui Kovac, iar gestionarea căpitanului, talent autohton și recordman al clubului în Bundesliga este, de asemenea, o problemă politică deosebită la Wolfsburg.

Antrenorul a încercat să înlăture această problemă de pe masă înainte de meci ("Nu noi alegem formația"). Dar nemulțumirea multor fani și disonanța cu unii jucători nu mai pot fi trecute cu vederea.

Cu toate acestea, Wolfsburg a oferit o prestație foarte angajată și pe alocuri pasională împotriva lui Leipzig. S-au aruncat la fiecare șut pe poartă și au luptat în dueluri cu mult fizic. După 20 de minute, însă, doar acest lucru nu a ajutat prea mult. Din acel moment, avantajele lui Leipzig în ceea ce privește ritmul, tehnica și stilul de joc au fost evidente.

Christoph Baumgartner (20), Poulsen (20), aproape de neoprit Lois Openda (27) și Benjamin Henrichs (39) au ratat ocazii bune de a face 1:1 înainte de pauză, iar după egalare, Openda (56/60) și Poulsen (60) și-au creat și mai multe ocazii. Vizitatorii ar fi trebuit să fie în avantaj de mult timp în acest meci unilateral, când s-au trezit brusc din nou în inferioritate numerică.

După ce au fost conduși cu 2-1, le-a fost și mai greu decât după ce au primit primul gol. Atacurile lui Leipzig nu au mai fost la fel de convingătoare în ultimele 20 de minute. Openda a ratat cea mai bună ocazie de a face din nou 2:2 (79').

Achiziția de 38 de milioane de euro din Belgia a fost jucătorul care a atras cel mai mult atenția din toate punctele de vedere în acest meci. Datorită ritmului său, a ocaziilor sale - și datorită unei scenete din minutul 31. Inițial, arbitrul a acordat un penalty pentru VfL după o intrare cu Sebastiaan Bornauw de la Wolfsburg. Cu toate acestea, după ce a vizionat imaginile video, a anulat decizia și i-a arătat un cartonaș galben lui Openda pentru fault. Această acțiune a fost în concordanță cu întreaga după-amiază a lui RB Leipzig.